Jak pisać o ziołach i produktach roślinnych zgodnie z prawem?

Aktualizacja: 20 stycznia 2021

|Prowadzenie bloga firmowego|Jak pisać o ziołach i produktach roślinnych zgodnie z prawem?
Jak pisać o ziołach i produktach roślinnych zgodnie z prawem?

Najważniejsze założenia rozporządzenia

Według rozporządzenia nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady Europy zakazane jest podawanie informacji na temat leczniczych właściwości roślin i produktów z nich. Podczas ich prezentacji i reklamy nie można zatem przypisywać im właściwości leczniczych, które wprowadzałyby nabywcę w błąd. Co istotne, produkty z ziół często są dopuszczone do sprzedaży jako suplementy diety. Te z kolei są dodatkami do zbilansowanego stylu życia, a ich zadaniem nie jest leczenie, a uzupełnianie diety o witaminy lub składniki mineralne.

Należy pamiętać, że łamanie przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy może skutkować kontrolami i karami nałożonymi na firmę stosującą niezgodne z wymogami prawnymi nazewnictwo.

Komunikaty o ziołach i produktach roślinnych

Czego unikać podczas pisania?

Nazewnictwo stosowane podczas pisania o ziołach i brandingu produktów roślinnych musi zostać dostosowane do treści rozporządzenia. Ponieważ jego głównym założeniem jest zakaz informowania o leczniczych właściwościach roślin i produktów z nich wytwarzanych, w komunikatach nie można stosować określeń “lek” czy nadawać ziołom “leczniczego działania”. Nie należy pisać, że dzięki nim wyleczymy się z choroby, czy podawać informacji o zależności między zdrowiem człowieka a roślinami. 

Jak pisać o produktach roślinnych?

Wiesz już jak nie pisać o ziołach, więc pewnie zastanawiasz się, jak zatem pisać? Tworząc treści o roślinach, ziołach i produktach z nich, można bazować na historii roślin i nawiązywać do medycyny ludowej. W większości przypadków działanie roślin niewiele zmieniło się na przestrzeni lat, dlatego to idealny sposób na opisywanie tych produktów bez łamania prawa europejskiego. Można także pisać o współczesnym zastosowaniu ziół, jednak bez wskazywania i nazywania konkretnego leczniczego działania. Jeśli jest potwierdzone, że określona roślina zawiera witaminy czy inne składniki, skup się na ich wpływie na organizm.

Podsumowanie

Wprowadzenie zasad rozporządzenia w życie jest obowiązkowe. Zmiany w brandingu produktów najlepiej wykonać jak najszybciej, aby uniknąć kar i nie narażać się na dodatkowe koszty. Wykorzystanie powyższych zasad komunikacji z pewnością ułatwi Ci zmianę już gotowych treści o ziołach i tworzenie nowych

Zespół INTLE
Zespół INTLE

Jesteśmy grupą praktyków marketingu internetowego z Krakowa. Codziennie z pasją przeprowadzamy kampanie dla ogólnopolskich i lokalnych marek. Fani optymalizacji, entuzjaści najnowszych rozwiązań, poszukiwacze wartościowego ruchu. To właśnie my!

Wiemy, że sukces nie jest dziełem przypadku. Składa się na niego wiele pojedynczych elementów: strategia, odpowiednie narzędzia, stała analityka kampanii i wiele więcej... W INTLE z pojedynczych klocków budujemy spójną całość, która generuje Twoje zyski. Takie podejście przynosi efekty każdego dnia.

Te artykuły mogą być dla Ciebie
Opisy produktów – gotowe wzory, które sprzedają

Opisy produktów – gotowe wzory, które sprzedają

Dobry opis produktu działa równie skutecznie, jak kompetentny i elokwentny sprzedawca w sklepie stacjonarnym. Ważna jest zarówno treść, jak i forma. Dzięki solidnemu researchowi wiesz, CO pisać; my powiemy Ci, JAK pisać, by osiągnąć znakomite efekty sprzedaży!

czytaj dalej

Co analizować w małym sklepie internetowym

Co analizować w małym sklepie internetowym

Na początku działalności sklep internetowy siłą rzeczy ma ograniczoną ilość danych o klientach. Zagłębianie się w szczegółowe analizy nie ma wtedy sensu. Na jakie metryki zwracać uwagę i jakie zachowania użytkowników analizować, gdy Twój e-commerce ma skalę do 10 000 wizyt miesięcznie? Dowiesz się z tego artykułu.

czytaj dalej

Zmiana oprogramowania sklepu, a SEO – o czym musisz pamiętać?

Zmiana oprogramowania sklepu, a SEO – o czym musisz pamiętać?

Zmiana oprogramowania sklepu internetowego to spore wyzwanie zarówno dla osoby zarządzającej sklepem jak i tej odpowiedzialnej za cały proces migracji. Wszelkie błędy popełnione w trakcie zmiany platformy będą miały wpływ na spadek widoczności sklepu w wyszukiwarce Google. Zatem, jak ich uniknąć i jakie podjąć działania, aby uzyskać pozytywny efekt w kontekście SEO? Poznaj 8 praktycznych wskazówek!

czytaj dalej

Skrzynka odbiorcza na Faceoboku – skuteczna konfiguracja krok po kroku

Skrzynka odbiorcza na Faceoboku – skuteczna konfiguracja krok po kroku

E-commerce to przeniesienie zasad dotyczących tradycyjnego handlu do sfery Internetu. W tym artykule przedstawię Ci praktyczne porady dotyczące konfiguracji skrzynki odbiorczej Twojej strony na Facebooku, aby zoptymalizować funkcjonowanie Twojego internetowego biura obsługi klienta.

czytaj dalej

Co mówią o nas klienci

W lewo
W prawo

Współpracę z INTLE oceniam na bardzo udaną. Za największy atut uważam kompleksowe wsparcie i możliwość realizacji różnych projektów z jedną firmą.
Mimo, że prace przy rozwoju mojego sklepu realizowało kilku różnych specjalistów, za kontakt i przepływ informacji odpowiedzialna była jedna osoba - to duża wygoda i oszczędność mojego czasu!

Opinia marki BESIMO o Agencji interaktywnej INTLE

Robert Kornak

Z agencją INTLE współpracujemy od lat na wielu poziomach. Nasz sklep notuje znaczące wzrosty sprzedaży, znacznie większe niż jak byliśmy związani z konkurencyjnymi agencjami SEO. Firma Pana Łukasza jawi się jako rzetelny i pomocny partner w reklamowaniu naszego asortymentu oraz usług. Cenimy sobie wkład, zaangażowanie oraz elastyczność we współpracy. Polecam

Opinia marki Happytime o Agencji interaktywnej INTLE

Łukasz Łukawski

Wzorowa kompleksowa obsługa.
Współpracuję z firmą Intle od 3 lat. Wzorowa kompleksowa obsługa. Bardzo dobry kontakt z właścicielem oraz pracownikami. Przed nami jeszcze wiele lat wspólnych działań. Szczerze polecam 👍

Eco&Fit - opinia o współpracy

Mariusz Bernat

Dzięki współpracy z firmą Intle, rozwijamy sprzedaż internetową w dobrym kierunku. Przyczynia się do tego dobra komunikacja i zrozumienie naszych potrzeb. Mamy możliwość realizować poszczególne cele zgodnie z przyjętymi założeniami i weryfikować ich skuteczność poprzez odzwierciedlenie w wynikach sprzedażowych. Cenimy sobie rzetelność i uczciwość naszych partnerów.

karo.waw.pl - opinia o współpracy

karo.waw.pl

Mam bardzo pozytywne doświadczenia odnośnie współpracy SEO z Intle. Dostaję regularne miesięczne raporty, więc widzę za co płacę, a co najważniejsze widzę również efekty pracy agencji w postaci coraz większego ruchu i transakcji z wyszukiwania organicznego. Bardzo dobry kontakt z firmą, która stara się również edukować klienta.

Opinia EKCONCEPT

Ewa Korwin-Winogrodzka

Ale bajer!
Pani Marto, dziękuję całemu zespołowi INTLE! Pięknie to wygląda. Bardzo się cieszę. Pozdrawiam!

Opinia o współpracy Angelex

Angelex Kancelaria prawna

Sklep Shoper.
Dużo pod górę i nie najtaniej, ale firma mimo problemów starała się jak mogła by problemy rozwiązać.

Dentistry - opinia dla INTLE

Dentistry

Nasza firma korzysta z usług firmy Intle od kilku lat, w bardzo szerokim zakresie. Profesjonalna obsługa - gwarantowane efekty.

Logos Dystrybucja - Opinia dla INTLE

Bartosz Urbański

Profesjonalna obsługa klientów, szeroki wachlarz usług. Polecamy firmę Intle.

Opinia SOTE dla INTLE

SOTE Jakubowicz

Możemy zdecydowanie polecić firmą "Intle" jako profesjonalnego i rzetelnego partnera w dziedzinie usług internetowych i multimedialnych.

Agencja interaktywna INTLE - opinia Warmhouse

Warm House

Bardzo dobrze zredagowane teksty nie tylko pod względem stylistycznym, ale co istotne - także merytorycznym. Ciekawe i dopracowane w każdym szczególe.

Opinia sklepu Miękkie

Sylwia Synowiec

Polecamy!
Grafika sklepu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, co potwierdza się przy telefonach od klientów, którzy dzwoniąc, lub też pisząc e-maile często wspominają, że sklep jest bardzo ładny i przejrzysty. Pomimo okresu urlopowego, to projekt został wdrożony bardzo sprawnie. Podczas robienia ustaleń nad projektem, obsługa była rzetelna, konkretna i miła. Dziękujemy Intle :)

Opinia 32m2treningu dla Agencji INTLE

32m2treningu

Efekt końcowy przerósł nasze oczekiwania. A co najważniejsze nad całością czuwał Pan Marcin - specjalista SEO, który od początku buduje widoczność naszego sklepu w Google.
Współpracę z Intle cenimy przede wszystkim za kompleksowe i wielopoziomowe spojrzenie. Na każdym etapie współpracy pokazują nam nowe rozwiązania, inspiracje i możliwości rozwoju. Zrealizowaliśmy już wspólnie wiele ciekawych projektów i myślę, że jeszcze niejeden przed nami.

Sklep Kuchnia Włoska - opinia o INTLE

Anna Wójtowicz

W ramach współpracy INTLE zajęło się między innymi tworzeniem kontentu, komunikacją w Social Mediach, a po czasie również odświeżeniem grafiki naszej strony i pozycjonowaniem.
Współpracujemy od połowy 2019 roku, co samo w sobie stanowi najlepszą rekomendację.

Opinia marki PUSZMAN

Team Puszman