Jak pisać o ziołach i produktach roślinnych zgodnie z prawem? | INTLE

Jak pisać o ziołach i produktach roślinnych zgodnie z prawem?

07 listopada 2019 Prowadzenie bloga firmowego

Rozporządzenie nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady Europy zmieniło wiele w kwestii tworzenia komunikatów o żywności i nie tylko. Szczególnie problematyczne stało się pisanie o ziołach i wytwarzanych z nich produktach, ponieważ zazwyczaj już ich nazewnictwo informowało o leczniczych właściwościach. Jeśli prowadzisz sklep zielarski lub jesteś copywriterem i piszesz o produktach tego typu, z pewnością skorzystasz z poniższych porad o tym, jak zastosować nowe wymogi prawne w ich brandingu.
5/5 - (4 votes)

Najważniejsze założenia rozporządzenia

Według rozporządzenia nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady Europy zakazane jest podawanie informacji na temat leczniczych właściwości roślin i produktów z nich. Podczas ich prezentacji i reklamy nie można zatem przypisywać im właściwości leczniczych, które wprowadzałyby nabywcę w błąd. Co istotne, produkty z ziół często są dopuszczone do sprzedaży jako suplementy diety. Te z kolei są dodatkami do zbilansowanego stylu życia, a ich zadaniem nie jest leczenie, a uzupełnianie diety o witaminy lub składniki mineralne.

Należy pamiętać, że łamanie przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy może skutkować kontrolami i karami nałożonymi na firmę stosującą niezgodne z wymogami prawnymi nazewnictwo.

Komunikaty o ziołach i produktach roślinnych

Czego unikać podczas pisania?

Nazewnictwo stosowane podczas pisania o ziołach i brandingu produktów roślinnych musi zostać dostosowane do treści rozporządzenia. Ponieważ jego głównym założeniem jest zakaz informowania o leczniczych właściwościach roślin i produktów z nich wytwarzanych, w komunikatach nie można stosować określeń “lek” czy nadawać ziołom “leczniczego działania”. Nie należy pisać, że dzięki nim wyleczymy się z choroby, czy podawać informacji o zależności między zdrowiem człowieka a roślinami. 

Jak pisać o produktach roślinnych?

Wiesz już jak nie pisać o ziołach, więc pewnie zastanawiasz się, jak zatem pisać? Tworząc treści o roślinach, ziołach i produktach z nich, można bazować na historii roślin i nawiązywać do medycyny ludowej. W większości przypadków działanie roślin niewiele zmieniło się na przestrzeni lat, dlatego to idealny sposób na opisywanie tych produktów bez łamania prawa europejskiego. Można także pisać o współczesnym zastosowaniu ziół, jednak bez wskazywania i nazywania konkretnego leczniczego działania. Jeśli jest potwierdzone, że określona roślina zawiera witaminy czy inne składniki, skup się na ich wpływie na organizm.

Podsumowanie

Wprowadzenie zasad rozporządzenia w życie jest obowiązkowe. Zmiany w brandingu produktów najlepiej wykonać jak najszybciej, aby uniknąć kar i nie narażać się na dodatkowe koszty. Wykorzystanie powyższych zasad komunikacji z pewnością ułatwi Ci zmianę już gotowych treści o ziołach i tworzenie nowych

Zespół INTLE
Zespół INTLE

Jesteśmy grupą praktyków marketingu internetowego z Krakowa. Codziennie z pasją przeprowadzamy kampanie dla ogólnopolskich i lokalnych marek. Fani optymalizacji, entuzjaści najnowszych rozwiązań, poszukiwacze wartościowego ruchu. To właśnie my!

Wiemy, że sukces nie jest dziełem przypadku. Składa się na niego wiele pojedynczych elementów: strategia, odpowiednie narzędzia, stała analityka kampanii i wiele więcej... W INTLE z pojedynczych klocków budujemy spójną całość, która generuje Twoje zyski. Takie podejście przynosi efekty każdego dnia.

Kategorie: Prowadzenie bloga firmowego

Tagi:

Spodobał Ci się artykuł?

5/5 - (4 votes)

Śledź nas na:

Potrzebujesz więcej informacji? Te artykuły mogą być dla Ciebie

Opisy produktów – gotowe wzory, które sprzedają

02 gru 2019

Dobry opis produktu działa równie skutecznie, jak kompetentny i elokwentny sprzedawca w sklepie stacjonarnym. Ważna jest zarówno treść, jak i forma. Dzięki solidnemu researchowi wiesz, CO pisać; my powiemy Ci, JAK pisać, by osiągnąć znakomite efekty sprzedaży!

Co analizować w małym sklepie internetowym

09 gru 2019

Na początku działalności sklep internetowy siłą rzeczy ma ograniczoną ilość danych o klientach. Zagłębianie się w szczegółowe analizy nie ma wtedy sensu. Na jakie metryki zwracać uwagę i jakie zachowania użytkowników analizować, gdy Twój e-commerce ma skalę do 10 000 wizyt miesięcznie? Dowiesz się z tego artykułu.

Zmiana oprogramowania sklepu, a SEO – o czym musisz pamiętać?

06 mar 2020

Zmiana oprogramowania sklepu internetowego to spore wyzwanie zarówno dla osoby zarządzającej sklepem jak i tej odpowiedzialnej za cały proces migracji. Wszelkie błędy popełnione w trakcie zmiany platformy będą miały wpływ na spadek widoczności sklepu w wyszukiwarce Google. Zatem, jak ich uniknąć i jakie podjąć działania, aby uzyskać pozytywny efekt w kontekście SEO? Poznaj 8 praktycznych wskazówek!

Skrzynka odbiorcza na Faceoboku – skuteczna konfiguracja krok po kroku

30 sty 2020

E-commerce to przeniesienie zasad dotyczących tradycyjnego handlu do sfery Internetu. W tym artykule przedstawię Ci praktyczne porady dotyczące konfiguracji skrzynki odbiorczej Twojej strony na Facebooku, aby zoptymalizować funkcjonowanie Twojego internetowego biura obsługi klienta.