Formatowanie tekstów na stronie internetowej? Jak to robić i dlaczego to takie ważne?

Aktualizacja: 01 lutego 2021

|Prowadzenie bloga firmowego|Formatowanie tekstów na stronie internetowej? Jak to robić i dlaczego to takie ważne?
Formatowanie tekstów na stronie internetowej? Jak to robić i dlaczego to takie ważne?

Artykuł w tradycyjnej gazecie i artykuł na portalu internetowym – mogłoby się wydawać, że nie ma między nimi większej różnicy. Ale to nieprawda. Nośnik nie pozostaje bez wpływu na treść i na odbiorcę. Internauta raczej przegląda niż czyta, a to sprawia, że tekst online musi się trzymać określonych zasad, jeśli ma być zrozumiały i atrakcyjny. W jaki sposób dostosować go do zachowań internautów? Stosując odpowiednie formatowanie.

4 elementarne zasady

Statystyki mówią, że aż 79% internautów tylko przegląda strony. Najważniejsze jest pierwsze 10 sekund obcowania z tekstem – jeśli w tym czasie nie uda nam się zainteresować czytelnika, stracimy go. Jest kilka podstawowych zasad, które mogą nam pomóc zatrzymać jego uwagę.

  1. Pierwsza linijka, którą internauta czyta stosunkowo uważnie, to tytuł tekstu.
  2. Następnie czytelnik skanuje w dół pierwsze słowa kolejnych linijek znajdujących się najbliżej lewej krawędzi ekranu.
  3. Kilka linijek znajdujących się wewnątrz tekstu może zostać przeczytanych bardziej uważnie.
  4. Reszta tekstu jest czytana wzdłuż lewego marginesu w dół.

Wynika z tego, że górna partia tekstu jest zawsze ważniejsza od dolnej. Najważniejszy jest tytuł, następnie wprowadzenie, pierwszy akapit itd. Z przedstawionych zasad możesz również wywnioskować, że najważniejszym obszarem tekstu w sieci jest jego lewa górna część. Wszyscy czytamy „lewostronnie” i z góry na dół.

Green copywriting button

Słowa kluczowe

Każdy autor wie, że w tekście muszą znaleźć się słowa ważniejsze, mocniejsze oraz te, które stanowią „tło”. Dominujące słowa to tzw. słowa kluczowe, budzące emocje i zainteresowanie odbiorcy. Ważniejsze wyrazy należy umieścić w miejscach, które mogą sterować uwagą czytelnika, czyli:

  • w tytule, który jest zawsze czytany najuważniej,
  • w pierwszych słowach wprowadzenia (bądź leadu), które są najbardziej nośne informacyjnie
  • w pierwszym akapicie, bo jest ważniejszy od pozostałych.

Poprawienie czytelności

Formatowanie twarde dotyczy przede wszystkim przejrzystości i czytelności tekstu na stronie. Artykuł zwięzły i krótki, pisany przystępnym językiem, ma większe szanse trafić do czytelnika niż jego dłuższy odpowiednik. Jak poprawić czytelność tekstu?

  1. Wyrównanie tekstu. Tekst powinien być wyrównany zawsze do lewej strony.
  2. Kolor tła. Powinien kontrastować z kolorem czcionki. Najlepiej sprawdza się ciemna czcionka na jasnym tle.
  3.  Czcionka, którą wybierzesz, musi być łatwa do czytania. Unikaj skomplikowanych graficznie znaków oraz wszelkich ozdobników, które rozpraszają uwagę. Sięgnij po Arial, Calibri czy TNR. Nie kombinuj z wielkością, która powinna być dopasowana do całości tekstu. Wybierz najbardziej popularną, czyli 12. Jeśli chcesz wyróżnić fragment tekstu, zrób to, ale wybierz tylko jeden sposób – kursywa lub pogrubienie. Nigdy ich nie łącz!

Poprawienie przejrzystości

Przejrzystość tekstu sprawia, że czytelnik łatwiej zapamiętuje informacje, a lektura sprawia mu większą przyjemność. Co wpływa na przejrzystość?

1. Tytuł. Powinien być rzeczowy i konkretny, pozbawiony wszelkich gier językowych (metafory), które mogłyby zakłócać jednoznaczność przekazu.
2. Akapity. Powinny się składać z kilku zdań i zawierać jedną, główną myśl.
Wskazówka: W tworzeniu akapitów obowiązuje hierarchia. Im wyżej jest dany akapit, tym ważniejszą niesie treść.
3. Nagłówki. Duża liczba nagłówków pomaga internaucie wyszukać to, czego w danej chwili potrzebuje. Podobnie jak w przypadku tytułu, jego rolą jest streszczenie informacji, które po nim występują. Nagłówki muszą być oddzielone i wyróżnione od reszty tekstu, najczęściej za pomocą pogrubienia.
4. Wyliczenia. Wbrew pozorom, to dzięki nim tekst staje się najbardziej przejrzysty. Jeśli zastosujesz wyliczenia, będziesz miał pewność, że wszystkie Twoje myśli są uporządkowane, łatwiej będzie zapamiętać podane informacje, odbiorca sprawniej odszuka ważniejsze słowa.

Pamiętaj, że oprócz zasad odpowiedniego przygotowania tekstu liczy się również jego jakość. Internet to skarbnica wszelkich treści, dlatego tylko te najbardziej ciekawe i intrygujące mają szansę zostać zauważone.

Zespół INTLE
Zespół INTLE

Jesteśmy grupą praktyków marketingu internetowego z Krakowa. Codziennie z pasją przeprowadzamy kampanie dla ogólnopolskich i lokalnych marek. Fani optymalizacji, entuzjaści najnowszych rozwiązań, poszukiwacze wartościowego ruchu. To właśnie my!

Wiemy, że sukces nie jest dziełem przypadku. Składa się na niego wiele pojedynczych elementów: strategia, odpowiednie narzędzia, stała analityka kampanii i wiele więcej... W INTLE z pojedynczych klocków budujemy spójną całość, która generuje Twoje zyski. Takie podejście przynosi efekty każdego dnia.

Te artykuły mogą być dla Ciebie

Co mówią o nas klienci

W lewo
W prawo

Współpracę z INTLE oceniam na bardzo udaną. Za największy atut uważam kompleksowe wsparcie i możliwość realizacji różnych projektów z jedną firmą.
Mimo, że prace przy rozwoju mojego sklepu realizowało kilku różnych specjalistów, za kontakt i przepływ informacji odpowiedzialna była jedna osoba - to duża wygoda i oszczędność mojego czasu!

Opinia marki BESIMO o Agencji interaktywnej INTLE

Robert Kornak

Z agencją INTLE współpracujemy od lat na wielu poziomach. Nasz sklep notuje znaczące wzrosty sprzedaży, znacznie większe niż jak byliśmy związani z konkurencyjnymi agencjami SEO. Firma Pana Łukasza jawi się jako rzetelny i pomocny partner w reklamowaniu naszego asortymentu oraz usług. Cenimy sobie wkład, zaangażowanie oraz elastyczność we współpracy. Polecam

Opinia marki Happytime o Agencji interaktywnej INTLE

Łukasz Łukawski

Wzorowa kompleksowa obsługa.
Współpracuję z firmą Intle od 3 lat. Wzorowa kompleksowa obsługa. Bardzo dobry kontakt z właścicielem oraz pracownikami. Przed nami jeszcze wiele lat wspólnych działań. Szczerze polecam 👍

Eco&Fit - opinia o współpracy

Mariusz Bernat

Dzięki współpracy z firmą Intle, rozwijamy sprzedaż internetową w dobrym kierunku. Przyczynia się do tego dobra komunikacja i zrozumienie naszych potrzeb. Mamy możliwość realizować poszczególne cele zgodnie z przyjętymi założeniami i weryfikować ich skuteczność poprzez odzwierciedlenie w wynikach sprzedażowych. Cenimy sobie rzetelność i uczciwość naszych partnerów.

karo.waw.pl - opinia o współpracy

karo.waw.pl

Mam bardzo pozytywne doświadczenia odnośnie współpracy SEO z Intle. Dostaję regularne miesięczne raporty, więc widzę za co płacę, a co najważniejsze widzę również efekty pracy agencji w postaci coraz większego ruchu i transakcji z wyszukiwania organicznego. Bardzo dobry kontakt z firmą, która stara się również edukować klienta.

Opinia EKCONCEPT

Ewa Korwin-Winogrodzka

Ale bajer!
Pani Marto, dziękuję całemu zespołowi INTLE! Pięknie to wygląda. Bardzo się cieszę. Pozdrawiam!

Opinia o współpracy Angelex

Angelex Kancelaria prawna

Sklep Shoper.
Dużo pod górę i nie najtaniej, ale firma mimo problemów starała się jak mogła by problemy rozwiązać.

Dentistry - opinia dla INTLE

Dentistry

Nasza firma korzysta z usług firmy Intle od kilku lat, w bardzo szerokim zakresie. Profesjonalna obsługa - gwarantowane efekty.

Logos Dystrybucja - Opinia dla INTLE

Bartosz Urbański

Profesjonalna obsługa klientów, szeroki wachlarz usług. Polecamy firmę Intle.

Opinia SOTE dla INTLE

SOTE Jakubowicz

Możemy zdecydowanie polecić firmą "Intle" jako profesjonalnego i rzetelnego partnera w dziedzinie usług internetowych i multimedialnych.

Agencja interaktywna INTLE - opinia Warmhouse

Warm House

Bardzo dobrze zredagowane teksty nie tylko pod względem stylistycznym, ale co istotne - także merytorycznym. Ciekawe i dopracowane w każdym szczególe.

Opinia sklepu Miękkie

Sylwia Synowiec

Polecamy!
Grafika sklepu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, co potwierdza się przy telefonach od klientów, którzy dzwoniąc, lub też pisząc e-maile często wspominają, że sklep jest bardzo ładny i przejrzysty. Pomimo okresu urlopowego, to projekt został wdrożony bardzo sprawnie. Podczas robienia ustaleń nad projektem, obsługa była rzetelna, konkretna i miła. Dziękujemy Intle :)

Opinia 32m2treningu dla Agencji INTLE

32m2treningu

Efekt końcowy przerósł nasze oczekiwania. A co najważniejsze nad całością czuwał Pan Marcin - specjalista SEO, który od początku buduje widoczność naszego sklepu w Google.
Współpracę z Intle cenimy przede wszystkim za kompleksowe i wielopoziomowe spojrzenie. Na każdym etapie współpracy pokazują nam nowe rozwiązania, inspiracje i możliwości rozwoju. Zrealizowaliśmy już wspólnie wiele ciekawych projektów i myślę, że jeszcze niejeden przed nami.

Sklep Kuchnia Włoska - opinia o INTLE

Anna Wójtowicz

W ramach współpracy INTLE zajęło się między innymi tworzeniem kontentu, komunikacją w Social Mediach, a po czasie również odświeżeniem grafiki naszej strony i pozycjonowaniem.
Współpracujemy od połowy 2019 roku, co samo w sobie stanowi najlepszą rekomendację.

Opinia marki PUSZMAN

Team Puszman