Aktualizacja: 18 października 2021
Coraz częściej myślisz o identyfikacji wizualnej Twojego sklepu? Chciałbyś rozpocząć współpracę w tym zakresie, ale nie wiesz, od czego zacząć? W artykule rozwiewamy Twoje wątpliwości.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
– Co to jest identyfikacja wizualna i z czego się składa.
– Czego wymagać od agencji lub grafika, którzy wykonują identyfikację wizualną dla Twojej firmy.
– Dlaczego warto dodać do identyfikacji wizualnej sklepu projekty opakowań.
Identyfikacja wizualna (ang. visual identity) to nic innego, jak sposób kreowania wizerunku marki, którego celem jest odróżnienie się od innych. „Wyróżnij się lub zgiń” zwykł powtarzać Jack Trout, specjalista doskonale znany w branży marketingowej. Aby zrealizować ten postulat, potrzebna jest nam dobra identyfikacja wizualna, w skład której wchodzą:
– logo/logotyp – czyli esencja marki. Od niego powinniśmy rozpocząć budowanie linii graficznej naszej firmy.
Zapamiętaj!
Nie nakładaj logo na gotowe już materiały. Poprzez takie działanie możesz zachwiać spójność swojej identyfikacji wizualnej, a co za tym idzie – przekaz nie będzie miał wystarczającej mocy oddziaływania. Najpierw logo, potem inne projekty graficzne.
– kolorystyka firmowa,
– typografia firmowa,
– druki firmowe (papeteria, koperty, wizytówki, dokumenty, teczki itp.),
– materiały promocyjne,
– strona internetowa,
– odzież firmowa,
– opakowania produktów.
W ramach identyfikacji wizualnej warto stworzyć księgę identyfikacji wizualnej, która porządkuje sposób korzystania z elementów wizualnych wchodzących w skład brandingu marki oraz zbiera je wszystkie w jednym miejscu. Dzięki temu praktycznemu dokumentowi firma może sama zarządzać systemem identyfikacji wizualnej.
Kiedy już zdecydujesz się na stworzenie identyfikacji wizualnej, czas na kolejne kroki.
Krok 1 – wybierz grafika/agencję
Przejrzyj portfolio i sprawdź klientów interesującej Cię agencji. Dobrym sposobem jest też poleganie na rekomendacji znajomych, którzy już współpracowali w tym zakresie. Dowiesz się od nich m.in. czy grafik jest terminowy i poznasz jego sposób współpracy z klientem.
Krok 2 – przygotuj się!
Przed przystąpieniem do współpracy z grafikiem przygotuj brief – zestaw odpowiedzi na pytania dotyczące Twojej marki i oczekiwań związanych z projektem.
Zapamiętaj!
Przykładowe pytania, potrzebne do przygotowania briefu: Czym zajmuje się Twoja firma? Jaka jest grupa docelowa klientów? Na co powinien zwrócić uwagę potencjalny klient? Nazwa firmy, która ma znaleźć się w logotypie? Dodatkowy napis/slogan, który ma znaleźć się w obrębie logotypu? Jakie są oczekiwania, jeśli chodzi o kolorystykę? Jakich materiałów potrzebujesz w ramach identyfikacji wizualnej?
Krok 3 – dbaj o swoje interesy
Po zakończeniu współpracy upewnij się, że otrzymałeś odpowiednio przygotowane pliki, które pozwolą Ci na bezproblemowe wdrożenie identyfikacji wizualnej, np. wizytówki przygotowane do druku, logo we właściwych formatach.
Zapamiętaj!
Pliki wektorowe – ai, eps, cdr (zapisywane jako pdf): pozwalają na przeskalowanie logo do potrzebnego rozmiaru, bez straty dla jego jakości.
Pliki rastrowe – jpg, png, gif: to formaty przeznaczone przede wszystkim do internetu.
Standardowe elementy identyfikacji wizualnej to doskonały sposób, żeby się wyróżnić. Jednak rynek e-commerce rozwija się tak dynamicznie, że musimy pójść o krok dalej. Właściciele sklepów internetowych prześcigają się w pomysłach na oryginalne opakowanie oferowanego przez siebie towaru. Twierdzą, że to doskonały sposób, aby klient zapamiętał naszą markę i w przyszłości do niej wrócił.
Marka koszulkowo.com, oferująca koszulki wysokiej jakości z oryginalnymi nadrukami, pakuje swoje produkty w pudełka z nadrukowaną wyjątkową opowieścią:
Zanim zaczniesz…/usiądź i pomyśl. Nie otwieraj pochopnie…/Myślisz: „Pudełko, fajnie to wymalowali…”/ To nie jest pudełko. Trzymasz w rękach ciało, które skrywa duszę…
Zaprojektowano z żarliwej pasji/Wyprodukowano z organicznej miłości/Dostarczono właściwej osobie.
Okazuje się, że klienci chętnie fotografują oryginalne opakowania i umieszczają je w mediach społecznościowych. Dzięki temu marka zyskuje olbrzymią ilość contentu na Facebooku, Twitterze i Instagramie.
Tyrady Joan Collins w futbolowej szatni oraz szalone potyczki Sprite’a i Pragnienia ogląda się świetnie, a slogany z reklam automatycznie nasuwają się na myśl w wielu codziennych sytuacjach. Choć spoty zeszły już z anten, powtarzamy oba hasła jeszcze do dziś, za każdym razem utrwalając sobie i innym w pamięci nazwę reklamowanego produktu. To wystarczy, żeby w sklepie błyskawicznie wyłowić ją wzrokiem z setki etykiet! Kliknij i poznaj 6 strategii i 30 przykładów, które zainspirują Cię do stworzenia własnego sloganu
Kiedy ostatnio sprawdzałeś ruch przez urządzenia mobilne? Jaki odsetek Twoich klientów to osoby używające smartfonów? Jaki jest stosunek transakcji dokonywanych przez smartfony i komputery w Twoim sklepie? Szybka i funkcjonalna strona mobilna to już nie jest przewaga konkurencyjna, to wręcz Twój obowiązek jeśli nie chcesz tracić klientów. Sprawdź dlaczego...
Chociaż brzmi jak współczesna bajka, ta historia wydarzyła się naprawdę, a jej bohaterem jest Mariusz Bernat – założyciel firmy Eco&Fit. Mariusz postawił na profesjonalizm także w kwestii dalszego rozwoju swojej marki, decydując się na współpracę z INTLE. Pewnie pomyślisz, że są przecież produkty, które same się sprzedają? No cóż, zazwyczaj tylko tak nam się wydaje.
Dlaczego dzięki kolorowi klienci łatwo mogą zapamiętać naszą markę? Przede wszystkim ze względu na szybką percepcję. Barwy postrzegamy automatycznie, bez wysiłku mózgu. Taka szybkość odbioru nie jest możliwa w przypadku bardziej skomplikowanych znaków, jak logo lub nazwa firmy. Warto to wykorzystać. Kolejnym elementem jest uniwersalność koloru, który występuje praktycznie w każdym obiekcie. Jeśli uda nam się sprawić, że nasza firma będzie kojarzona z kolorem, z łatwością stworzymy Key Visual.
Co mówią o nas klienci