Aktualizacja: 30 czerwca 2022
W sieci można znaleźć różnego rodzaju kreatory stron, które pozwalają zbudować witrynę za darmo lub prawie za darmo. Charakteryzują się one w większości bardzo łatwą obsługą, a efekty, jakie możemy dzięki nim uzyskać, są nadzwyczaj dobre.
Oczywiście takie kreatory mają też swoje wady, ale biorąc pod uwagę wysokie ceny agencji zajmujących się tworzeniem stron, korzystanie z takich rozwiązań wydaje się dobrym pomysłem, dla osób, które potrzebują prostej, ale ładnie wyglądającej strony internetowej.
Najważniejszą zaletą kreatorów jest możliwość samodzielnego stworzenia ładnie wyglądającej strony internetowej. Jeszcze kilka lat temu działanie kreatorów było mocno ograniczone, a ostateczny efekt pozostawiał wiele do życzenia. Obecnie sytuacja zdecydowanie się poprawiła i nawet darmowe kreatory zapewniają bardzo dobry wygląd i całkiem przyzwoitą funkcjonalność.
Spora część stron przepuszczonych przez kreator na pierwszy rzut oka nie odbiega wyglądem od profesjonalnych rozwiązań, które kosztują kilka tysięcy złotych. Kreatory stron tworzone są przede wszystkim z myślą o osobach, które z projektowaniem stron nie mają wiele wspólnego, dlatego stawia się przede wszystkim na prostotę obsługi i jak najlepsze wykorzystanie edytorów wizualnych.
To jednak nie wszystkie zalety kreatorów stron. Wiele osób korzysta z nich, ponieważ do ich obsługi nie jest wymagana znajomość żadnego języka programowania. Nie potrzebna jest też znajomość HTMLa. Wszystko stworzone jest w sposób niezwykle intuicyjny i bardzo prosty dlatego każdy z nas ma możliwość zbudowania ciekawej strony od zera całkowicie za darmo.
Patrząc na ceny firm oferujących profesjonalne tworzenie stron internetowych, wydaje się, że stworzenie witryny firmowej czy bloga musi zajmować sporo czasu. Tak naprawdę wcale tak nie jest. Być może tworzenie indywidualnej koncepcji dużego portalu jest bardzo czasochłonne, ale prosta strona www przeważnie bazuje na gotowych CMSach, które nie są specjalnie trudne w konfiguracji.
My możemy jednak ograniczyć koszt niemal do zera, jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z darmowych kreatorów stron. Pamiętajmy jednak, że samo stworzenie strony nie sprawi, że będzie ona widoczna w sieci. Do tego potrzebna będzie domena oraz serwer.
Koszt domeny powinien zmieścić się w kilkunastu złotych, natomiast dobry serwer dla małej witryny nie powinien kosztować więcej niż 200-300 zł na rok. Jeśli wybierasz serwer, pamiętaj, że Twój darmowy hosting stron powinien zapewniać szybką instalację skryptów, dzięki temu będziesz mógł w prosty sposób rozbudowywać witrynę i wzbogacać ją o nowe funkcjonalności.
Mało kto o tym wie, ale w sieci można znaleźć również darmowe hostingi, mają one co prawda ograniczone możliwości, ale oferują coraz lepszą jakość i dla bardzo małych stron można z powodzeniem je wykorzystać.
Kreatory stron to jednak nie same zalety, chociaż trzeba przyznać, że z każdym rokiem są one udoskonalane i posiadają coraz mniej wad.
Wiele osób twierdzi, że kreatory stron nie zapewniają odpowiedniej jakości kodu i powstaje problem z ich pozycjonowaniem. Nie do końca jest to jednak prawda, bo przeglądając wyniki organiczne, wyraźnie da się zauważyć, że witryny wykonane kreatorami pojawiają się na pierwszych pozycjach, co znaczy tylko tyle, że jest to bardziej mit niż fakt.
Korzystając z kreatorów połączonych z hostingiem, bardzo często nie otrzymujemy dostępu do FTP, co dla wielu osób może być pewnym problemem. Warto wiedzieć, że przeważnie nie mamy też dostępu do kodu źródłowego, ale czy dla amatorów ten dostęp faktycznie jest potrzebny? Wydaje się, że nie i takie strony zapewniają dokładnie to, czego oczekują od nich klienci. Są proste w wykonaniu i bardzo fajnie wyglądają.
Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw wydaje się, że korzystanie z kreatorów stron jest bezpieczne i umożliwia amatorowi stworzenie ładnie wyglądającej witryny całkowicie za darmo. To doskonały sposób, by stać się właścicielem strony bez przesadnych inwestycji.
Landing page coraz częściej jest uznawany za obowiązkowy element strategii sprzedaży w Internecie. Dobrze zaprojektowana strona lądowania może doskonale konwertować. Jednak jest jeden haczyk - specjalnie użyliśmy słów “dobrze zaprojektowana”. Co to oznacza w praktyce? Jakie elementy muszą znaleźć się na landingu? Jak wygląda tworzenie landing page? A gdy mamy już elementy, jak je odpowiednio poukładać? Z projektowaniem strony lądowania jest trochę tak jak z budowaniem wysokiej wieży z klocków – czasami brak nawet jednego elementu może przynieść katastrofalne skutki.
W internetowych sklepach spożywczych schowek pełni funkcję listy zakupów. W sklepach z pasmanterią, krawcowe w schowkach tworzą bazę potrzebnych produktów, a dopiero wtedy, gdy zbierze się ich więcej, składają zamówienie. W sklepach odzieżowych do schowka trafiają rzeczy klientek, które są łowczyniami promocji i czekają na sezonowe promocje. Mogłabym tak wymieniać i wymieniać… ale co z Twoim sklepem? Na początku trochę teorii, a potem przykłady konkretnych działań. Zapraszam do lektury!
Większość przedsiębiorców w Polsce słyszała, że od 25 maja 2018r. obowiązują przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych – zwane powszechnie RODO.
Wykorzystywanie zdjęć z Internetu, czyli cudzej własności intelektualnej bez odpowiedniego zezwolenia w tym przedmiocie podlega bardzo surowym restrykcjom przewidzianym przez obowiązujące przepisy prawa. Dotyczy to także publikacji cudzych zdjęć na prowadzonej przez dany podmiot stronie internetowej. Jakie obowiązują zasady w zakresie prawa autorskiego do zdjęć w Internecie, w jaki sposób regulują to zagadnienie normy prawne oraz jakie są konsekwencje naruszania praw autorskich, opowiada niniejszy artykuł.
Co mówią o nas klienci