Jak tworzyć persony, by docierać do Klientów? | akademia intle 

Akademia INTLE

Analityka i Strategia Marketingowa

Jak tworzyć persony, by docierać do Klientów?

Analityka i Strategia Marketingowa

26 lipca 2019

Tworzenie person jest kluczową strategią każdej strategii marketingowej. Pozwala na wejście w buty Klienta, poznanie naszego idealnego odbiorcy, a co za tym idzie stworzenie takiego komunikatu reklamowego (usługi, strony www itd.), który będzie skrojony na miarę jego potrzeb i jednoznacznie na nie odpowie.
strategia Akademia Intle persony e-commerce

Zanim jednak zaczniemy tworzenie person idealnie dopasowanych do Twojego biznesu czy kampanii, warto zastanowić się, z kim tak w ogóle mamy do czynienia w Internecie i jak jego użytkownicy się zachowują. Przygotowałam trzy podstawowe podziały: w zależności od wieku (pokolenia), aktywności w Internecie oraz aktywności na konkretnym etapie lejka sprzedażowego.

Podział pokoleniowy

 1. Baby Boomers – to najstarsza grupa obecna w Internecie. Ludzie urodzeni pomiędzy 1946 a 1964 rokiem. Jeżeli już komunikują się w sieci, to głównie za pośrednictwem e-maili. Dla osób z pokolenia wyżu demograficznego niezwykle ważnym kanałem jest również Facebook. Niektórzy spędzają tam aż kilkanaście godzin tygodniowo! Co ważne, bardzo chętnie udostępniają posty innych, np. Twoje! 
 2. Pokolenie X – to osoby urodzone w okresie dużych zmian, czyli w latach 1965–1980. Mimo, że urodzili się jeszcze w czasach bez komputerów, całkiem nieźle radzą sobie z poruszaniem się w sieci. I komputer jest tutaj kluczowym narzędziem – w ten właśnie sposób korzystają m.in. z mediów społecznościowych. Młode pokolenie używa już praktycznie tylko smartfonów. Na Facebooku spędzają niecałe 10 godzin tygodniowo i stosunkowo mała liczba z tej grupy odbiorców posiada Instagram. W sieci szukają najczęściej praktycznych informacji oraz treści powiązanych z ich wartościami. 
 3. Pokolenie Y – bądź inaczej Millenialsi. Osoby urodzone między 1980 a 1995 rokiem. Na pierwszym miejscu stawiają samorozwój i pną się po szczeblach kariery, między innymi wykorzystując do tego kanał jakim jest Linkedin. Spośród wszystkich innych generacji szczególnie upodobali sobie Instagram. Dorastali w okresie stosunkowo łatwego dostępu do Internetu, więc jest to dla nich w miarę naturalne środowisko. 
 4. Pokolenie Z – o którym mogłeś dowiedzieć się już więcej w poprzednim artykule. To osoby urodzone po 1995 roku, dla których technologia jest w 100% środowiskiem naturalnym. Sporym zainteresowaniem wśród tej grupy docelowej cieszy się YouTube oraz Snapchat i stories w ogóle. Jeżeli chcesz dotrzeć do tego pokolenia, nieustannie musisz śledzić zmiany technologiczne oraz zainteresowania tej grupy.

W zależności od aktywności

Podział przygotowany na podstawie “drabinki socjotechnograficznej” Charlene Li i Josha Bernoffa. 

 

Wyróżniamy tam (% dotyczą odsetku wśród internautów w Europie): 

 • Twórców (14%) – aktywni towarzysko i aktywni w sieci w ogóle, tworzą blogi i vlogi, udzielają się w różnego rodzaju serwisach. Często angażują się w komunikaty swoich ulubionych marek, produktów czy usług. Równie chętnie tworzą treści na ich temat. Mają dość duży wpływ na odbiorców swoich treści. Często postrzegani jako autorytety w zakresie tworzonych przez siebie treści. 
 • Rozmówców (31%) – często rozmawiają za pośrednictwem Internetu oraz aktualizują swoje statusy w mediach społecznościowych. Uczestniczą w forach. 
 • Krytyków (20%) – często krytykują produkty i firmy (widząc ich dobre i słabe strony). Chcą być wysłuchani przez firmy. Często mogą pomóc w rozwoju produktu. 
 • Kolekcjonerów (10%) – zbieracze informacji, chętnie i często wyszukują informacje na dany temat, a następnie dzielą się nimi z innymi. Mają wpływ na to czy dana treść zyska na popularności, czy nie. 
 • Uczestników (41%) – chcą czuć się częścią plemienia, zależy im na przynależności do jakiejś grupy, dlatego korzystają z narzędzi internetowych, które im to umożliwią. Utrzymują relacje z ludźmi podobnymi do siebie. 
 • Widzów (54%) – bierni odbiorcy tworzonych w Internecie treści. 

Aktywność na konkretnym etapie lejka sprzedażowego

 • Inicjator – poddaje pomysł zakupu produktu lub usługi. 
 • Doradca – doradza czy warto zakupić dany produkt lub usługę. 
 • Decydent – wpływa na decyzję zakupową. 
 • Nabywca – dokonuje zakupu produktu lub usługi. 
 • Użytkownik – korzysta z produktu lub usługi. 

Dlaczego warto postawić na taki podział?

W przypadku branży B2B bardzo ciężko będzie Ci dotrzeć do osób, które są decyzyjne w zakresie zakupu produktów, ale do doradców i decydentów jak najbardziej. Jeżeli chodzi o branżę B2C zakupu sprzętu AGD dokonują mężczyźni, ale często inicjatorami bądź decydentami są kobiety. Produkty dla dzieci kupują rodzice, ale inicjatorami czy użytkownikami są właśnie dzieciaki, a często na odwrót w przypadku zakupu sprzętu elektronicznego czy wyborze sieci komórkowej – zakupu dokonują dorośli, ale ich doradcami są dzieci. Warto o tym pamiętać! 

Jaka jest Twoja grupa docelowa?

Aby dowiedzieć się więcej konkretnie o Twojej grupie docelowej, co pomoże Ci stworzyć dobre persony, możesz wykorzystać kilka narzędzi. 

Aplikacje do monitoringu sieci. W tym celu skorzystaj z takich aplikacji jak: Brand24, SentiOne, Unamo czy Newspoint. Każde z tych narzędzi jest płatne, ale posiada dwutygodniowe okresy testowe. Dowiesz się kto mówi o Twojej marce lub konkretnej branży, gdzie o niej mówi, w jakim jest wieku oraz jakiej jest płci. 
Statystyki na Facebooku, Instagramie, LinkedIn czy Twitterze. Możesz sprawdzić tam wiek, płeć oraz miejscowość i język Twoich fanów czy obserwatorów, ale także np. branże w których pracują bądź stanowisko zawodowe jakie zajmują.


Statystyki na LinkedIn

Facebook Audience Insights. To darmowe narzędzie od Facebooka, które pozwala sprawdzić jak zachowuje się dana grupa docelowa w tym kanale, co lubi, jaka jest. 

Tutaj dowiesz się o nim więcej: https://www.facebook.com/business/learn/facebook-audience-insights 

A tutaj bezpośrednio do niego przejdziesz: https://www.facebook.com/ads/audience-insights/ 

Możesz zbadać zarówno grupę o konkretnych zainteresowaniach, jak i obecnych na Twojej stronie fanów. W narzędziu tym możesz sprawdzać, jak zmieniają się zainteresowania w zależności od wieku czy płci, z jakich urządzeń korzysta Twoja grupa docelowa oraz w jakich regionach mieszka.


Zainteresowania ojców 18+ na Facebooku

Google Analytics Narzędzie to nie tylko pozwala sprawdzić efektywność kampanii i skuteczność Twojej strony internetowej, ale również przeanalizować grupę Twoich odbiorców pod kątem demografii czy zainteresowań.

Potrzeby i ważne tematy dla naszych odbiorców

Oprócz wyżej pozyskanych danych, warto również dowiedzieć się jakie są potrzeby naszych użytkowników, jakich treści szukają, co jest dla nich ważne w konkretnym momencie. I tutaj z pomocą przychodzą nam różnego typu narzędzia. 
Buzzsumo. (https://buzzsumo.com/ ) To narzędzie pozwala sprawdzić, jakie artykuły o określonej tematyce są najczęściej udostępniane w mediach społecznościowych.


Najczęściej udostępniane artykuły w ostatnim roku, w których tytule występowało słowo black metal.

Answer the public. Narzędzie, które pozwala sprawdzić jakie zapytania ludzie najczęściej wpisują w Google z konkretnym słowem kluczowym, np. “florystyka”, np. “Jak układać kwiaty” czy “Jak zostać florystką”.


Zapytania do Google powiązane z remontem

Gdzie jeszcze możesz szukać informacji? Lista jest pokaźna: 

 • Własna głowa!
 • Obserwacja (ściągnij słuchawki, kiedy jedziesz tramwajem; zostań dobrym obserwatorem otaczającej Cię rzeczywistości).
 • Sondaże i ankiety.
 • Badania i statystyki np. z Gemius czy Głównego Urzędu statystycznego. 
 • Artykuły naukowe. 
 • Opracowania i raporty branżowe. 
 • CRM. 

Ponadto… PYTAJ, pytaj i jeszcze raz pytaj! Kluczowe, o czym pewnie wiesz, jest rozmawianie z ludźmi. Rozmawiaj ze swoimi Klientami na żywo i Internecie. Zapytaj ich co jest dla nich ważne, jakie mają potrzeby, dlaczego skorzystali z Twojego produktu i jakie ich potrzeby zaspokaja / problemy rozwiązuje. Jeżeli masz dział handlowy bądź pracowników w dziale obsługi Klienta – również korzystaj z ich wiedzy! 

Zainteresuj się również tym, jak może wyglądać typowy dzień Twojego konsumenta, jak napisał kiedyś Paweł Tkaczyk “jakie są jego codzienne rytuały”. Z jakich sprzętów korzysta, jak dojeżdża do pracy, co czyta i czy czyta po drodze do niej. A może przegląda media społecznościowe? Co robi po pracy i jak wygląda jego weekend? 

Na podstawie powyższych informacji, ale także własnych opinii czy przemyśleń zastanów się co jest celem Twojego Klienta, jakie ma obawy w jego osiągnięciu, jakie potrzeby musi wypełnić? Być może Twój idealny Klient chce schudnąć, dostać nową pracę, nauczyć się gotować lub zacząć oszczędzać. Co stoi mu na drodze? Lenistwo, brak czasu, brak wiedzy, brak umiejętności?  Dobrym pomysłem czy nawet ćwiczeniem jest wyobrażenie sobie tej osoby, jako kogoś z kim rozmawiamy, do kogo piszemy. 

Z pozyskania powyższych danych i informacji na pewno wysnujesz jeden wniosek: masz kilka grup docelowych. Musisz dokonać w związku z tym tzw. segmentacji – podzielić swoich odbiorców na kilka jednorodnych grup, z których każda będzie miała swoją personę. 

Personę, czyli pełny obraz Twojego idealnego Klienta.  Przy jej tworzeniu powinieneś zawrzeć takie informacje jak: 

 • Imię, wiek, płeć. 
 • Zdjęcie – pozwala nam na wyobrażenie sobie lepiej danej osoby. 
 • Sytuacja rodzinna. 
 • Wykształcenie, stanowisko oraz miejsce pracy, w tym dochody. 
 • Motto życiowe i wyznawane wartości. 
 • Krótka historia danej osoby i jej podstawowy rys psychologiczny. 
 • Sprzęt z którego korzysta oraz oprogramowanie. 
 • Stosunek do nowoczesnych technologii i internetu. 
 • Cel, który chce spełnić. 
 • Obawy. 
 • Potrzeby. 

Przez cały proces tworzenia tego typu persony pomogą Cię przeprowadzić narzędzia: 

Możesz również stworzyć własny szablon, na początek chociażby podstawowy.

Na koniec…

Stwórz personę negatywną! Dzięki temu będziesz wiedział jak poradzić sobie w sytuacjach kryzysowych czy z hejtem w mediach społecznościowych. 

Kategorie: Analityka i Strategia Marketingowa

Tagi:

Spodobał Ci się artykuł?

Śledź nas na:

Potrzebujesz więcej informacji? Te artykuły mogą być dla Ciebie
8 min
09 Cze 2019

6 cech dobrego Specjalisty ds. Social Media

Każde stanowisko pracy wymaga konkretnych umiejętności oraz cech od osoby, która je obejmuje. Dotyczy to także stanowiska Specjalisty ds. Social media, nawet jeśli wielu kojarzy się ono z lekką i przyjemną pracą. Poniżej przedstawię Ci 6 najważniejszych cech i kompetencji, które powinien posiadać dobry specjalista od mediów społecznościowych. 1. Lubi ludzi i szybko buduje pozytywne […]

29 Lip 2019

Inni mają rację?

Warto przeanalizować wybrane sklepy internetowe pod kątem jednego z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów psychologicznych w marketingu internetowym, a mianowicie Społecznego Dowodu Słuszności ... Dlaczego istotna jest dla nas opinia większości? Po pierwsze, zakładamy, że duże grono osób raczej się nie myli, a więc upatrujemy w zachowaniu grupowym (a tym bardziej masowym) pewnego rodzaju mądrości. Po drugie, ufamy, że inni wiedzą lepiej od nas, skoro decyzję już podjęli. Tym samym lekceważymy kontrargument głoszący, że ...

02 Sie 2019

Jak sprawdzić, jak działa konkurencja (cz.1)

Od czego warto zacząć analizę konkurencji? Jakim obszarom możesz się przyjrzeć? Oczywiście, działań, które warto poddać analizie, jest sporo: pozycjonowanie, strona internetowa, media społecznościowe, reklamy, działania o charakterze PR-owym. Tylko od Ciebie zależy, które drzwi zdecydujesz się otworzyć. W naszym artykule skupimy się na najważniejszych obszarach i podsuniemy Ci narzędzia, z którymi przydatną wiedzę pozyskasz szybko, bez problemu i bez wydawania dodatkowych środków.

06 Sie 2019

Wdrożenie piksela Facebooka siłą do skutecznej monetyzacji social media

Informacja o Twoim kliencie to wiedza, którą w bardzo prosty sposób możesz przekuć w realny zysk. Znając upodobania osób odwiedzających Twoją stronę, możesz tworzyć bardziej dopasowane oferty, dzięki czemu zainteresowani chętniej klikną w reklamę lub kupią Twój produkt. A to nie wszystkie możliwości, które oferuje piksel.

Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM