Aktualizacja: 19 lutego 2024
Jeśli tworzenie postów do mediów społecznościowych jest dla Ciebie proste niczym bułka z masłem, prawdopodobnie robisz coś źle. Mogłoby się wydawać, że im szybciej, tym lepiej, bo przecież z każdym kolejnym postem stajesz się coraz lepszym specjalistą. To oczywiście fakt – doświadczenie jest ważnym elementem, który może poprawić jakość tworzonych komunikatów i grafik. Nie oznacza to jednak, że projektowanie contentu do mediów społecznościowych powinno kiedykolwiek stać się rutynowym zadaniem, do którego podchodzisz bez głębszego zastanowienia. Zwróciłeś uwagę, że użyłam słowa „projektowanie”? Nie odnosi się ono tylko do grafik, a warto skupić się na nim także podczas tworzenia dobrego copy. Jak napisać post na Facebooku czy Instagramie? Czytaj dalej, aby poznać wskazówki, które pozwolą Ci stworzyć wysokiej jakości posty na FB i IG.
Zanim napiszesz pierwszy post na fanpage lub Instagram swojej marki, musisz dowiedzieć się niego o specyfice tych mediów społecznościowych. Dzięki temu w pełni wykorzystasz ich potencjał i unikniesz błędów.
Posty na FB i IG mogą przybierać różną formę. I choć w tym artykule skupimy się na pisaniu, czyli treściach, musisz wiedzieć, że bardzo ważna jest synergia dwóch elementów – tekstów i komunikatu wizualnego. Celowo unikam w tym momencie określenia „grafika”, bo chcę pokazać Ci, że to, co oferują nam Facebook i Instagram, znacząco wykracza poza proste zdjęcie czy obrazek. Dlatego każdy post na FB lub IG to swego rodzaju projekt, składający się z kilku odrębnych części, które jednak muszą ze sobą współgrać.
Tworząc post na FB, możesz zdecydować się na jedną z kilku opcji. Podstawowym, choć rzadko wybieranym typem jest sam tekst. Taki komunikat nie jest zbytnio angażujący i zdecydowanie nie przyciąga wzroku. Do popularniejszych opcji należy grafika (pojedynczo lub w formie galerii), która może mieć różne formaty. Innym wyborem jest wideo, które zdecydowanie wiedzie prym na Facebooku i jest przez ten algorytm tego portalu najbardziej doceniane.
Z kolei na IG czeka na Ciebie taki format jak zdjęcie, rolka lub galeria. Poza rolką o pionowym formacie i ograniczeniu czasowym do 90 sekund możesz opublikować także wideo jako post, a wtedy jego długość maksymalna wyniesie 15 minut.
Twoją wskazówką do tego, jak napisać post na Facebooku i Instagramie, powinny być wytyczne tych portali. Ważne, abyś był na bieżąco ze wszystkimi zmianami, przez to dowiesz się, które formaty są w danym momencie faworyzowane. Na Facebooku są to aktualnie wspomniane już filmy, podobnie wygląda to na Instagramie, którym w 2023 roku zawładnęły rolki i to one generowały największy zasięg. Początek nowego roku niesie jednak zmiany i powrót do większego doceniania także i klasycznych postów w formie zdjęć.
Przyjęło się, że Instagram jest medium bardziej wizualnym, z kolei Facebook tym mocniej skupiającym się na aspekcie informacyjnym, więc także i tekście. To jednak bardzo ogólnie informacje i nie w pełni aktualne. Jak wygląda podejście do treści na FB i IG dziś? Jak napisać post na Instagramie i Facebooku?
Długość postów w social mediach to bardzo ważna kwestia, której warto poświęcić trochę czasu. Bo czy jako marka jesteś w stanie zbudować swoją pozycję i autorytet, a do tego sprzedawać tylko za pomocą formy graficznej? Słowa są tutaj niezbędne, jednak na szczęście możesz wykorzystać ich moc zarówno na Facebooku, jak i Instagramie.
Oba te portale są nieustannie poddawane dynamicznym zmianom i choć rzadko dodawane są nowe funkcjonalności dotyczące dokładnie formatu publikacji, modyfikacje najczęściej dotyczą algorytmu. Od niego zależy, które treści mają większą szansę na sukces.
Jak więc wygląda to w kontekście tekstów postów na FB i IG? Czy i tutaj obowiązują pewne zasady? Przede wszystkim istnieją ograniczenia dotyczące długości postów. Na Facebooku jest to nawet 60 tysięcy znaków, a na Instagramie 2200. W przypadku pierwszego portalu nie musisz więc obawiać się jego przekroczenia, natomiast pisząc na drugi, może się to zdarzyć. Czy warto jednak w ogóle myśleć o zbliżaniu się do kilka tysięcy znaków?
Nawet jeśli napiszesz bardzo ciekawą treść, ciężko może być utrzymać uwagę odbiorcy przez cały czas, jaki będzie potrzebny na jej przeczytanie. Tak długie posty swoją formą pasują bardziej na bloga firmowego, gdzie użytkownik będzie przygotowany na taki typ komunikatu. Na FB i IG najlepiej pasują zwięzłe posty, które będą mieć 150-300 znaków. W pierwszych kilkudziesięciu musisz przykuć uwagę odbiorcy, bo w ciągu kilku sekund oceni on, czy chce czytać dalej.
Czy długie posty nie mają w ogóle miejsca w social mediach? Wszystko zależy od Twojej społeczności. Jeśli jest ona zaangażowana, a odbiorcy cenią sobie swoje zdanie i stanowisz dla nich autorytet, z pewnością przeczytają także długi post Twojego autorstwa. Musi on jednak nieść ze sobą konkretną wartość i dawać korzyść.
Choć przyjęło się określenie „pisanie postów”, w zasadzie do tej czynności pasuje bardziej „tworzenie”, gdyż dzisiejsze posty praktycznie nie istnieją w odłączeniu od komponentu graficznego. Dlatego też poza tekstem konieczne jest wzięcie pod uwagę również tego, jak powinna prezentować do grafika lub film.
Tak samo jak Twoje treści mogą od razu budzić skojarzenia z marką, np. poprzez wybrany styl, podobnie powinno być w przypadku elementu wizualnego. Zazwyczaj jest on jeszcze ważniejszy od tekstu, gdyż to właśnie on pierwszy rzuca się w oczy i często uznaje się go za najbardziej istotny.
Dlatego ciężko jest więc rozważać, jak pisać posty na Facebooku, wyłącznie skupiając się na tekście. Także i warstwie graficznej warto poświęcić odpowiednią uwagę. Grafiki powinny być spójne – ze sobą i oczywiście strategią wizualną Twojej marki. Nie musisz bazować na jednym szablonie, gdyż to szybko znudzi odbiorców, ale stwórz kilka, które staną się Twoją bazą. W ten sposób Twoja stylistyka zostanie zapamiętana i od razu będzie kojarzona z Twoim biznesem, co może przełożyć się pozytywnie na wyniki.
Co ważne, na elementach graficznych również może znaleźć się tekst, który będzie zapowiedzią treści posta, jej uzupełnieniem lub podsumowaniem. Warto mocno przyłożyć się do tej części, gdyż jest ona naprawdę istotna – podobnie jak rozpoczęcie posta. Z niewielkiej liczby znaków musisz stworzyć coś, co przykuje uwagę Twoich odbiorców i zainteresuje ich na tyle, że przeczytają całą treść lub wykonają od razu pożądaną akcję.
Znasz już podstawowe informacje o tym, jak pisać posty na FB i IG. Przejdźmy więc do konkretnych wskazówek, które pozwolą Ci wycisnąć z nich najlepsze efekty. Pamiętaj jednak, że w dynamicznym świecie mediów społecznościowych niewiele jest zasad, które są uniwersalne dla każdego – choć i takie w tym zestawieniu się pojawiają. Jednak warto zawsze brać pod uwagę konkretny przypadek, gdyż nawet w obrębie tej samej branży każdy biznes jest nieco inny.
Planując content lub treści reklamowe na profil marki w social media, w pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się nad tym, jaki cel chcesz osiągnąć. Czy zależy Ci na sprzedaży i rozwoju swojego sklepu internetowego? A może jesteś producentem i skupiasz się wyłącznie na budowaniu świadomości marki wśród odbiorców, bez aspektu sprzedażowego? Postawienie komunikacji jednego nadrzędnego celu pozwoli Ci stworzyć bardzo precyzyjny plan publikacji, dzięki któremu łatwiej osiągniesz zamierzony efekt.
Oczywiście nie oznacza to, że powinieneś skupiać się tylko na jednym typie postów, np. sprzedażowym czy informacyjnym. Warto je przeplatać, zastanawiając się jednak, które są najważniejsze – i to na nie położyć największy nacisk. Plan na tydzień, w którym uwzględnisz różne rodzaje komunikatów, to bardzo dobry pomysł – pozwoli Ci uporządkować komunikację i łatwiej będzie Ci ocenić efekty działań.
Pamiętaj, że odbiorcy szybko wyczują Twoje intencje i jeśli odkryją, że skupiasz się wyłącznie na sprzedaży, mogą to negatywnie odebrać. Bo kto chciałby ciągle być namawiany do zakupu i nie otrzymywać czegoś w zamian? Podczas planowania, jak napisać post na Facebooku, warto skupić się więc nie tylko na celach marki i ich natychmiastowej realizacji bez względu na wszystko, ale wziąć pod uwagę również potrzeby odbiorców.
Poza planem całej komunikacji powinieneś mieć plan także na każdy post. Czy to oznacza, że przed pisaniem tekstu do danego posta musisz najpierw stworzyć jego schemat? Niekoniecznie! Ogólne plany różnych typów postów powinny się w tym przypadku sprawdzić – inaczej ułożysz informacje w poście, w którym promujesz artykuł blogowy, w porównaniu do komunikatu skupionego na sprzedaży ostatnich sztuk z wyprzedaży.
Tutaj wracamy do projektowania – potraktuj treść jak układankę i w zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć, zamieniaj poszczególne elementy kolejnością, dodawaj je lub usuwaj. Posiadanie takiego planu zdecydowanie ułatwi Ci regularne tworzenie treści, a dodatkowo dzięki niemu Twoje posty na FB i IG będą realizowały zamierzone cele.
Jak napisać post na Facebooku i Instagramie, aby osiągnąć planowany cel? Powinieneś dokładnie wskazać odbiorcy, jaką akcję ma wykonać. Często zdarza się, że użytkownik czyta post, ale brakuje w nim jasnego nawołania do akcji, co w efekcie kończy się to dalszym scrollowaniem.
Zwróć uwagę na to, że media społecznościowe są… szybkimi mediami. Odbiorca nie ma czasu na zastanawianie się, co powinien zrobić. Wskazując konkretnymi słowami, takimi jak: udostępnij, kliknij w link, zapisz się do newslettera czy polub fanpage, jaka akcja jest pożądana, zwiększasz prawdopodobieństwo sukcesu danego posta. Ogólne hasła są w tym przypadku zdecydowanie mniej efektywnym wyborem.
Zauważyłeś, że posty, zarówno te publikowanie na profilach marek, jak i wykorzystywane w reklamach, bardzo często rozpoczynają się pytaniami? To celowy zabieg! Są one bardziej angażujące niż zdania oznajmujące. Dodatkowo w łatwy sposób można z ich pomocą nazwać potrzebę lub problem odbiorcy, a następnie zaproponować jego rozwiązanie z pomocą konkretnego produktu lub usługi.
Tego typu wstępy powinny być jednak dobrze spersonalizowane, aby przyniosły zamierzony efekt. Dokładne nazywanie obaw czy problemów, w których możesz pomóc, to doskonały punkt wyjścia w komunikacji. A to prowadzi nas do kolejnego punktu…
Jak napisać posty na FB i Instagram, aby jak najlepiej trafić do odbiorców? Poznaj ich bliżej! Stworzenie person, czyli profili Twoich odbiorców, pozwoli Ci jeszcze dokładniej dopasować do nich tworzone treści. A dokładniejsze dopasowanie będzie skutkować lepszym odbiorem.
Jak tworzyć persony? Opisz kilka sylwetek osób z Twojej grupy docelowej, skupiając się jednak na konkretach – nie ma miejsca na ogólniki! Zacznij od wieku, miejsca zamieszkania, przechodząc do ważnych elementów takich jak: zainteresowania, sposoby na spędzanie wolnego czasu czy sytuacja rodzinna. Dzięki temu tworzenie postów stanie się łatwiejsze, ponieważ będziesz wiedział, jakie są potrzeby użytkowników powiązanych z Twoją marką, jakie komunikaty do nich trafiają oraz jakiego języka używać.
Jeśli Twoje posty nie odnoszą sukcesów, a jednocześnie nie masz świadomości do kogo się zwracasz, pora to zmienić! Twoja marka istnieje już w sieci? Możesz skorzystać ze statystyk dostępnych na Facebooku i Instagramie, a także Google Analytics. To dobre punkty wyjścia do stworzenia person – bazuj na danych z tych źródeł, rozbudowując je.
Bardzo ważną zasadą tego, jak pisać posty na Instagrama i Facebooka, jest angażowanie odbiorców. Niestety, jest ona często zapomniana i zdarza się, że profile firmowe przypominają tablicę ogłoszeniową, w której brakuje przestrzeni na obserwujących markę.
Jeśli poznasz swoich odbiorców i stworzysz persony, łatwiej będzie Ci angażować ich pod postami. Zadawanie precyzyjnych i dopasowanych do danej grupy pytań sprawi, że poczuje się ona zrozumiana i chętnie podzieli swoimi opiniami czy doświadczeniami. Łatwiej będzie Ci wytypować problemy, z jakimi mogą zmagać się odbiorcy i zaproponować rozwiązanie, a następnie zapytać ich o zdanie.
Twoje posty na FB i IG muszą być zrozumiałe dla odbiorców i łatwe w odbiorze. Dlatego stawiaj na krótkie zdania i jasne komunikaty, aby nikt nie musiał zastanawiać się, co miałeś na myśli. Zbyt dużo tekstu i używanie zawiłych, skomplikowanych zdań może być dla odbiorcy przytłaczające i sprawić, że nie będzie miał ochoty zapoznać się z całością posta i przerwie czytanie. A tego zdecydowanie chcemy uniknąć. Warto więc pójść w stronę minimalizmu.
Poza prostym językiem istotne jest także to, aby odpowiednio zaprezentować stworzone treści. Jeśli Twoje posty na FB to ściana tekstu, na pewno nie warto publikować ich w takiej formie. Zdecydowanie nie zachęca ona do zapoznania się z całością i może stać się tym elementem, przez który użytkownik przescrolluje dalej.
Używaj wypunktowań, nowe wątki zaczynaj od kolejnego akapitu i nie bój się emotikonek, które mogą poprawić zaangażowanie odbiorców. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z tym ostatnim elementem, gdyż on także znacząco może wpłynąć na czytelność. Za dużo emotikonek to coś, czego zdecydowanie warto unikać, także z jeszcze jednego względu – Twoja komunikacja, a co za tym idzie marka, może nie być odbierana poważnie, jeśli każde zdanie będziesz kończył kilkoma emotkami. Warto mieć wyczucie w tej kwestii.
Przy tworzeniu posta nie możesz zapomnieć o sprawdzeniu, jak będzie się on wyświetlał odbiorcom. To niezwykle ważne, ponieważ przykładowo ucięcie najważniejszego komunikatu może znacząco wpłynąć na jakość publikacji. Jeśli Twój post jest dłuższy i aby przeczytać go w całości trzeba go rozwinąć, ułóż informacje w taki sposób, by te najważniejsze znalazły się na początku.
Kilka pierwszych słów może stać się być albo nie być publikacji i zadecydować o tym, czy odbiorca zapozna się z dalszą treścią czy od razu przewinie dalej. Aby poprawić czytelność i ułatwić odbiór tekstu, pamiętaj o wspomnianych już wypunktowaniach oraz zapisie liczb w formie numerycznej – konkrety są lepiej zapamiętywane.
Po skończeniu pisania posta spójrz na niego i sprawdź, czy jesteś w stanie podzielić go na sekcje i czy każde zdanie odpowiednio wybrzmiewa – może niektóre giną w tekście i nie są dobrze wyeksponowane choć powinno być odwrotnie? Wejdź w buty odbiorcy i oceń, czy dany post na FB lub IG spełnia swój cel i zostanie chętnie przeczytany w całości.
Na to, jak prezentuje się post, ogromny wpływ ma oczywiście także grafika. Dlatego tak ważne jest, aby jej rozmiar był dopasowany do medium, w którym jest publikowana. Jej nieestetyczne obcięcie może znacznie obniżyć jakość posta. Jest to szczególnie ważne w reklamie, gdzie każde wyświetlenie wiąże się z kosztami. Warto zwrócić na to uwagę np. w kreacji reklamowej prezentującej katalog produktów opierający się na asortymencie sklepu – odpowiednie wykadrowanie zdjęć i ich podobny styl może w wyraźny sposób poprawić jej odbiór.
Tworząc strategię komunikacji marki, warto wziąć pod uwagę także charakter wybranego medium społecznościowego. Czasy publikowania tych samych treści na Facebooku i Instagramie odchodzą w niepamięć. Każda z tych platform przyciąga inny typ odbiorców i konieczne jest dopasowanie do nich komunikacji. Przeanalizuj dokładnie grupy docelowe i statystyki różnych typów postów, aby dowiedzieć się, które z nich przynoszą najlepsze wyniki dla danego social media.
Przykład marki, której komunikacja w mediach społecznościowych jest zróżnicowana, to 11teamsports. Na Instagramie firmy pojawiają się zupełnie inne treści niż na fanpage’u, nie ma miejsca powtarzanie komunikatów. Co ważne także styl treści został dostosowany do grupy docelowej danej platformy – na Facebooku publikowane są nieco dłuższe teksty o różnych celach, natomiast na Instagramie królują krótkie komunikaty.
Aby treść posta została dobrze odebrana przez użytkownika, nie zapomnij o wykorzystywaniu języka korzyści. Jeśli reklamujesz produkt lub usługę, suche informacje nie są najlepszym wyborem. Zanim opiszesz konkretną cechę, zastanów się, jaką korzyść oferuje ona odbiorcy i to od niej rozpocznij zdanie, a dopiero w jego dalszej części skup się na wyjaśnieniu, z czego wynika. Dzięki temu po przeczytaniu takiego komunikatu od razu będzie wiadomo, jakie są zalety. Jednak poprzez umiejętne umieszczenie w tekście zostaną one sprytnie przemycone w taki sposób, że użytkownik nie będzie czuł, że czyta mocno perswazyjny post.
Tak samo podejdź do sytuacji, w której zapraszasz odbiorcę do przejścia na stronę internetową czy polubienia Twojego fanpage’a. Samo CTA to często zbyt mało – rozwiń je, aby opierało się na mocnej korzyści. Nie musisz zachwycać umiejętnościami językowymi i kreatywnością. Użytkownicy social mediów doceniają proste i konkretne komunikaty. Nie jest konieczne tworzenie zupełnie nowych korzyści, skup się na tym, co już oferujesz, np. darmową wysyłkę czy obniżkę na pierwszy zakup, i przedstaw to w odpowiedni sposób!
Jak napisać post na FB i IG, aby mocniej podkreślić korzyści? Zaprezentuj je w formie wypunktowania. Pozwala ono na szybkie przekazanie najważniejszych treści, dzięki czemu użytkownikom social mediów scrollującym swój feed łatwiej się z nim zapoznać, porównując do ciągłego tekstu. Do wypunktowań polecam emotikony. Możesz stworzyć grupę emoji, które regularnie wykorzystujesz – być może z czasem staną się charakterystycznym elementem w komunikacji Twojej marki.
Pewność siebie, objawiająca się poprzez bycie ekspertem w swojej dziedzinie, jest zawsze mile widziana. To ona pozwoli zbudować zaufanie u odbiorców i zbudować więź z potencjalnymi klientami. Także ona będzie jednym z czynników wpływających na sprzedaż Twoich produktów lub usług.
Musisz jednak wiedzieć, że zbytnia nachalność, wywyższanie się czy krytykowanie konkurencji, aby pokazać, że Twoja marka jest najlepsza, nigdy nie są dobrym wyjściem. Komunikacja i osiąganie zamierzonych celów, np. sprzedażowych, zawsze powinny być przeprowadzane z wyczuciem, a nie za wszelką cenę. Szacunek do klientów jest podstawą nie tylko w postach, ale i wszystkich kontaktach – także w komentarzach czy wiadomościach prywatnych. Pamiętaj, że w sieci nic nie ginie!
Choć, jak wspomniałam, nie powinieneś kierować słów krytyki w kierunku konkurencji czy budować swojej obecności w sieci na porównywaniu się do innych, warto wiedzieć, kto działa w Twojej branży. Dziś większość marek wie, jak napisać post na Facebooku i Instagramie i jakie korzyści dla biznesu może to przynieść. Dlatego skup się na ich obecności w social mediach. Być może zauważysz jakieś błędy lub braki w ich komunikacji?
Tworząc swoje posty na FB i IG, możesz to wykorzystać i przekuć w coś dobrego dla własnego biznesu. Nauczysz się na ich błędach i nie będziesz musiał popełniać ich samodzielnie. Komunikacja innych może być także inspiracją. Nigdy jednak nie kopiuj pomysłów czy treści od innych – po pierwsze nie jest to etyczne, a po drugie może zmniejszyć Twoją wiarygodność, jeśli ktoś to zauważy.
Zanim zaczniesz pisać post na FB czy IG powinieneś wiedzieć, co będzie jego głównym celem. Nawet ten sam produkt możesz opisać, skupiając się na różnych korzyściach czy cechach, dlatego warto zawsze określić to konkretnie. Staraj się przeznaczać tekst posta na jeden wybrany cel, aby nie przeskakiwać z tematu na temat. W ten sposób nie zaatakujesz odbiorcy niepotrzebnymi informacjami, a jednocześnie zyskasz pewność, że przekazałeś te, na których Ci najbardziej zależy.
Przykładowo jeśli chcesz pokazać nową kolekcję pościeli satynowej w swoim sklepie, zastanów się, na którymś elemencie tych tekstyliów chcesz się skupić. Możesz pokazać, że ta nowość doskonale wpisuje się w aktualne trendy, prezentując przykłady. Inną opcją jest pokazanie korzyści wynikających ze spania pod takim okryciem lub podkreślenie trwałości i najwyższej jakości (bo wiesz, że Twoi klienci zwracają na to uwagę i szukają takich produktów).
Wybranie jednego tematu pozwoli Ci wyczerpać go w 100%, bez przytłoczenia odbiorcy. Pomyśl jak zupełnie inaczej wyglądałby taki post, jeśli zawarłbyś w nim wszystkie wspomniane informacje, dorzucił jeszcze link do wpisu blogowego i produktu w sklepie? Taki post zapewne miałby niższą skuteczność niż ten z konkretnym celem, bo odbiorca nie wiedziałby, jaką akcję ma ostatecznie wykonać.
Reklamy mogą mieć format postów na FB, dlatego i im poświęcimy część tego artykułu. Tworząc reklamę w mediach społecznościowych, masz trzy miejsca, w których możesz umieścić informacje. Pierwszym z nich jest tekst posta reklamowego, drugim grafika, a trzecim nagłówek znajdujący się pod nią. Bardzo ważne jest także dobranie odpowiedniego przycisku CTA, który również może stać się nośnikiem informacji, jeśli wybierzesz np. nawołanie “skorzystaj z oferty”.
Każde ze wskazanych miejsc powinno być nośnikiem nieco innego komunikatu. Zyskujesz miejsce na pokazanie różnych korzyści, nawołań do akcji i informacji, dlatego nie warto powtarzać dokładnie tych samych haseł w każdym z miejsc. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, zróżnicuj je!
Po napisaniu nagłówka pora sprawdzić, czy jest on w 100% prawdziwy. Czasami podczas tworzenia treści możesz mieć w głowie konkretny obraz i cel komunikatu, jednak odbiorca, który nie zna jeszcze marki, może go odebrać zupełnie inaczej. Postawienie się w roli osoby, która wie mniej, jest bardzo dobrym zabiegiem.
Pamiętaj także, że wszystkie informacje zawarte w reklamie muszą być zgodne z prawdą – nie ma miejsca na nadmierne koloryzowanie, a link powinien prowadzić do miejsca, które zapowiadasz i pasować do treści. Jeśli nie zwrócisz na to uwagi, możesz osiągnąć odwrotny efekt i przez to stracić zaufanie potencjalnego klienta.
Komunikacja marketingowa w mediach społecznościowych w dużej mierze opiera się na stronie wizualnej. Dobrą praktyką podczas tworzenia grafik do postów w social mediach jest wykorzystywanie w nich zdjęć prezentujących ludzi. Patrząc na zdjęcie człowieka łatwiej jest odczytać konkretne emocje, dzięki czemu można wywołać u odbiorcy pożądane skojarzenia. Uśmiechnięte i przyjaźnie wyglądające osoby patrzące w obiektyw mogą stać się twarzami kampanii skierowanych na sprzedaż, gdyż wzbudzają one zaufanie.
Jeśli masz taką możliwość, unikaj zdjęć stockowych. Po pierwsze, te same zdjęcia mogą być wykorzystane także przez inne marki w ich komunikacji. To w żaden sposób Cię nie wyróżnia i dodatkowo może być mylące dla potencjalnych klientów, którzy pomyślą, że przecież to zdjęcie gdzieś już widzieli… Po drugie, tego typu obrazy często odbierane są przez użytkowników jako sztuczne, nieprezentujące autentycznych emocji.
Zanim zaczniesz działać w mediach społecznościowych zastanów się nad tym, jak chcesz, aby Twoja marka była odbierana. Poznaj podstawy psychologii kolorów, z której dowiesz się, jakie kolory warto wybierać, aby wzbudzić u odbiorcy komunikatów konkretne emocje. Twoje logo już zawiera kolory? Nic straconego! Nie muszą one stanowić głównego motywu na grafikach, a możesz wybrać pasujące do nich odcienie, które w pożądany sposób wpłyną na użytkowników mediów społecznościowych.
Stworzenie identyfikacji wizualnej, uwzględniającej różne typy postów, to zadanie, o którym nie możesz zapomnieć – bawiąc się barwami, pamiętaj o umieszczaniu tekstów w widoczny sposób, najlepiej na bloku w jednym kolorze, a nie bezpośrednio na zdjęciu. Odpowiednio wykonany branding wzmocni komunikację Twojej marki i mocniej zapisze ją w świadomości odbiorców. Kolejne posty czy reklamy będą się im od razu kojarzyć z Twoją firmą.
Spójność językowa to często zapominany element podczas tworzenia postów na firmowy fanpage czy konto na Instagramie. Zazwyczaj mocno skupiamy się na warstwie graficznej, nie biorąc pod uwagę tego, że odbiorcy zwracają przecież uwagę na treść posta – i ma ona dla nich ogromne znaczenie!
Dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu, jak napisać post na Facebooku i Instagramie, aby Twoi obserwujący doceniali tworzone przez Ciebie treści. Zadbaj o spójne zwroty – piszesz do wszystkich czy skupiasz się na jednym użytkowniku, aby skrócić nieco dystans? Nadanie marce tonu sprawi, że zyska ona bardziej „ludzki” wymiary w oczach odbiorców, a także pozwoli się jej wyróżnić spośród konkurencji. Może także stać się jej cechą charakterystyczną, dzięki której będzie szybciej rozpoznawalna.
Choć w wielu względach Twoje posty na FB i IG powinny wyróżniać się spójnością, musisz pamiętać także o różnorodności. Dzięki temu Twoi odbiorcy nigdy nie będą znudzeni i przytłoczeni Twoimi publikacjami. Czym może wyróżniać się taka różnorodność?
Przede wszystkim w różnych celach postów. Zapewne jeden z nich będzie dla Ciebie najważniejszy, np. sprzedaż czy budowanie autorytetu. Jednak warto wykorzystywać różne cele i publikować tego typu posty na FB i IG naprzemiennie – poradnikowe, sprzedażowe i produktowe, lifestylowe, nastawione na ruch na stronę, aktywność lub zaangażowanie. Stawiaj także na różne formaty, aby zaskakiwać odbiorców i nieco przełamywać rutynę. Jeśli do tej pory publikowałeś tylko posty z jednym zdjęciem, przetestuj galerię lub film.
Różnorodność sprawi także, że każdy znajdzie na Twojej firmowej stronie w social mediach coś dla siebie. Łatwiej będzie trafić Ci w gust obserwujących, którzy przecież często są tak odmienni od siebie. Takie podejście to przepis na sukces!
W dodaniu różnorodności swoim publikacjom może pomóc korzystanie z kalendarza świąt – tych znanych wszystkim, ale także tych nietypowych. Sprawdź, które z nich nawiązują w jakiś sposób do swojej marki i zaprezentuj te wybrane w ciekawy sposób. Możesz postawić na inspiracje na prezenty dla danej grupy lub pokazać w jaki sposób Twoje usługi lub asortyment łączą się z wybranym dniem. Takie posty na FB i IG są często opcją na pokazanie się z nieco innej, bardziej luźnej strony, co na pewno zostanie docenione przez odbiorców.
Jeśli zależy Ci na tym, ale Twoje posty na FB i IG budziły zaangażowanie odbiorców, wykorzystaj podczas ich tworzenia real time marketing! Dołączaj do innych marek, które reagują na aktualne wydarzenia i trendy i interpretuj je w nawiązaniu do swojej oferty. W ten sposób masz szansę zaciekawić obserwujących, często ich rozbawić, a do tego dotrzeć do wielu nowych osób – takie posty dzięki wysokiemu organicznemu zaangażowaniu są wyświetlane także tym, którzy nie znają Twojej firmy, i mają szansę stać się viralem.
Twoja marka nie jest w social mediach na stałe, a pojawia się i znika? To bardzo źle! Posty na FB i IG powinny być publikowane systematycznie z dwóch względów. Po pierwsze tego oczekują odbiorcy. Jeśli zaobserwowali Twój profil, oznacza to, że chcą być na bieżąco z Twoją marką – nowościami, promocjami i wszystkimi aktualnościami. Jeśli nie będziesz dodawać treści regularnie, może to zostać po prostu źle odebrane. A chyba nikt nie chce, żeby jego odbiorcy poczuli się ignorowani?
Dodatkowo social media często są miejscem, w którym potencjalni klienci sprawdzają informacje o marce przed zakupem. Weryfikują zdjęcia od innych użytkowników, czytają opinie i komentarze, a także patrzą, czy firma jest aktywna. Jeśli te wszystkie elementy nie będą ze sobą dobrze współgrać, możesz stracić potencjalnych klientów.
Drugi powód, dla którego systematyczność jest istotna, to algorytm. Nie mamy do niego wglądu w 100%, ale co jakiś czas pojawiają się częściowe informacje na temat jego działania. Zdecydowanie wiemy jednak na pewno, że ceni on systematyczność i może ona wpłynąć pozytywnie na organiczne zasięgi Twoich publikacji. Nie skupiaj się więc tylko na tym, jak napisać post na FB i IG, ale przemyśl także strategię jego publikacji.
Pamiętaj, że osoby, które zaobserwują Twoje konto w social mediach robią to z jakiegoś konkretnego powodu. To Twoim zadaniem jest pokazanie im, że podjęli dobrą decyzję. Ważne jest więc, aby Twoje publikacje dawały im konkretną wartość. Jak już wspomniałam, nie skupiaj się wyłącznie na sprzedaży i pokazywaniu jak wspaniała jest Twoja marka. Niech to będzie rzadziej dosłownym komunikatem, a częściej wynika z Twoich akcji i tego, co oferujesz odbiorcom i jak o nich dbasz.
Aby napisać wartościowy z punktu widzenia odbiorcy post, musisz dobrze go poznać. Jeśli zidentyfikujesz jego problemy i wątpliwości, z łatwością przygotujesz posty na FB i IG, które będą je rozwiązywać. W ten sposób nie tylko zostaniesz doceniony przez swoją grupę obserwujących, ale jednocześnie dołożysz kolejną cegiełkę do budowanej więzi zaufania do Ciebie.
Choć ta zasada, podobnie jak systematyczność, nie dotyczy bezpośrednio tego, jak pisać posty na FB i IG, ma ona znaczący wpływ na jego wyniki. Musisz znaleźć idealną porę na publikacje, która będzie pasowała do Twojej grupy docelowej. Zastanów się, kiedy Twoi odbiorcy są w sieci. Może to pracownicy etatowi, którzy przeglądają social media rano w drodze do pracy? A może to mamy, które dopiero wieczorem mają chwilę dla siebie? Wykorzystaj także informacje o aktywności odbiorców, które możesz pozyskać zarówno na IG, jak i FB w dziale statystyk. W ten sposób masz szansę poprawić wyniki organiczne swoich publikacji.
Podsumowując, pamiętaj, że na to, jak napisać post na Facebooku i Instagramie, składa się wiele czynników. Musisz dopasować je do swoich odbiorców i branży, w której działasz, biorąc pod uwagę konkretne dane dotyczące swojej firmy. Zwróć uwagę na długość publikacji i ich format. Dbaj o różnorodność, systematyczność i spójność publikowanych treści i planuj je w oparciu o posiadane informacje o swoich odbiorcach. Testuj różne rozwiązania i reaguj na trendy, aby zawsze być na bieżąco i czerpać z social mediów jak najwięcej!
Wyobrażasz sobie prowadzenie social media bez dodatkowych narzędzi, takich jak chociażby Canva czy Creator Studio, dzięki którym można planować posty z wyprzedzeniem? Ja przyznam szczerze, że nie. Takie aplikacje pozwalają przecież zaoszczędzić czas, dokładnie rozplanować terminarz, a także dają sporo luzu. Aby zachować ciągłość publikacji, nie trzeba martwić się dodawaniem postów w weekend czy będąc na urlopie. Dużą swobodę w zarządzaniu profilami dałaby również możliwość planowania relacji na Instagramie oraz Facebooku. W tym artykule pokażę Ci, czy planowanie stories w mediach społecznościowych możliwe!
Prowadząc swój profil firmowy na Instagramie, zapewne co jakiś czas publikujesz Insta Stories. Wiem, że tworzenie takich treści wymaga nieco zachodu. Na szczęście istnieje kilka ciekawych, i co najważniejsze darmowych aplikacji, dzięki którym kreowanie relacji na Instagramie stanie się łatwe, szybkie i przyjemne! Do tego ostateczny materiał zaskoczy niemalże każdego! Poznaj zatem moje dzisiejsze zestawienie! Pokaże Ci w nim darmowe aplikacje do Instastory, dzięki którym przeniesiesz swoje instagramowe relacje na wyższy poziom!
Social media marketing to bardzo skuteczna forma promocji swojej marki w sieci. Aby jednak wszelkie Twoje działania w mediach społecznościowych były skuteczne, musisz zadbać o odpowiednią komunikację z klientami. To właśnie od tego zależy w głównej mierze Twój sukces. Nie da się ukryć, że jedną z największych mocy ma obecnie Facebook. Niestety coraz to nowsze aktualizacje sprawiają, że algorytmy tej strony działają mocno na niekorzyść firm oraz przedsiębiorstw. Aby wybić się z tłumu i pozyskać nowych odbiorców, musisz zadbać o odpowiednią strategię social media marketingową oraz wyróżnienie się na tle miliona innych podobnych kont. Z pomocą mogą przyjść Ci w tym przypadku oczywiście publikowane na Facebooku posty.
Do osób korzystających z social media regularnie każdego dnia docierają setki komunikatów od wielu marek. Coraz częściej czują one zmęczenie, przytłoczenie i przebodźcowanie przez nieustający natłok informacji. To zjawisko jest trudne zarówno dla użytkownika social mediów, jak i marki, która tworząc posty, chce, aby były one zapamiętane przez odbiorców i przynosiły planowane efekty sprzedażowe czy wizerunkowe. Jak więc podejść do komunikacji na Facebooku i Instagramie, aby wyróżnić się wśród konkurencji i nie tylko dotrzeć z komunikatem do użytkownika, ale także zatrzymać jego uwagę i stworzyć pozytywne skojarzenia z marką?
Co mówią o nas klienci