Aktualizacja: 05 marca 2024
Dysk wewnętrzny to jeden z najważniejszych elementów w komputerze. Na nim właśnie przechowujesz nie tylko pliki systemowe, ale też ważne prywatne dane. Ważne jest zatem, by nie bagatelizować objawów uszkodzenia dysku. Jak je rozpoznać? Oto poradnik.
Niezależnie od tego, czy posiadasz niewielki wewnętrzny nośnik danych, czy potężniejszy, jak np. dysk 1Tb w sklepie Komputronik – każdy z nich może ulec uszkodzeniu. Powodów tego jest co najmniej kilka, a wśród nich najczęściej występują:
Wśród objawów, które świadczą o usterce, znajdują się przede wszystkim nietypowe odgłosy, np. klikanie, zgrzytanie czy brzęczenie. W takim wypadku najprawdopodobniej jeden z elementów dysku twardego nie działa prawidłowo. Warto zdecydować się na szybkie wykonanie kopii zapasowej danych oraz wyłączenie urządzenia, by nie doprowadzić do poważniejszych szkód.
Kolejnym, dość częstym objawem uszkodzonego dysku wewnętrznego, jest zmniejszona wydajność. Wolne działanie komputera, w tym uruchamianie się programów czy zapisywanie plików, powinno wzbudzić Twoją czujność, gdyż jest to sygnał ostrzegawczy, że nośnik ulegnie awarii. Potencjalnie może to doprowadzić nawet do utraty danych, więc dobrym pomysłem będzie szybka reakcja na taki problem.
Warto też zwrócić uwagę na zbyt częste zawieszanie się urządzenia. Może to być znak, że dysk wewnętrzny kończy swój żywot. Zauważysz to szczególnie po zainstalowaniu czegoś nowego. Do tego oznaką problemów będzie też zwiększona ilość uszkodzonych plików niż zwykle, np. komunikaty o błędach, problem z otwieraniem dokumentów czy znikające dane. Wtedy lepiej jest zainwestować w nowy nośnik, np. dysk 2TB w sklepie Komputronik.
Analiza S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology) to system monitorowania wbudowany w większość nowoczesnych dysków HDD i SSD. Ma on za zadanie na bieżąco analizować i raportować różne parametry dysku, które mogą wskazywać na jego nadchodzące awarie lub problemy z działaniem. Dzięki temu możesz podjąć odpowiednie działania, zanim dojdzie do poważnej awarii nośnika i utraty danych.
Aby przeprowadzić analizę S.M.A.R.T., możesz użyć narzędzi systemowych oraz zewnętrznych. Jej wyniki mogą być nieco skomplikowane do interpretacji, gdyż poszczególne parametry mają różne progi krytyczne, wskazujące na problemy. Zwróć uwagę przede wszystkim na Reallocated Sector Count (wysoka wartość wskazuje na problemy z powierzchnią dysku) oraz Uncorrectable Sector Count (sektory, których nie udało się naprawić, co jest jasnym problemem problemów z dyskiem).
Chcąc zadbać o dysk wewnętrzny, warto unikać uszkodzeń fizycznych. Obchodź się ze swoim sprzętem ostrożnie, by nie doszło do niepotrzebnych wibracji, wstrząsów czy upadku. Co więcej, dyski generują ciepło podczas pracy, a przy nadmiernym nagrzaniu mogą ulec uszkodzeniu. Upewnij się zatem, że Twój komputer stacjonarny ma odpowiednią wentylację, a sam nośnik danych nie jest zakryty lub zasłonięty. Regularnie aktualizuj również oprogramowanie sprzętowe dysku. Mogą one naprawić błędy, a także poprawić wydajność.
Na koniec warto też zaznaczyć, że bardzo ważne jest regularne tworzenie kopii danych zapasowych. Nawet jeśli zauważysz, że z Twoim nośnikiem jest coś nie tak, będziesz mieć pewność, że nic nie stracisz. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik pomoże Ci szybko znaleźć potencjalne usterki, a jeśli wykryjesz poważny problem, zerknij na dysk SSD w sklepie internetowym Komputronik, by znaleźć nowy sprzęt dla siebie.
Artykuł sponsorowany
Co mówią o nas klienci