20 stycznia 2015
Google to najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie. Chcemy sprawdzić jak pisze się słowo „supernowoczesny”, szukamy dobrej restauracji w pobliżu, chcemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat eboli – pytamy o to Google. W końcu nie bez powodu mówi się, że wujek Google wie wszystko. Ale czy my wiemy coś o wujku? Dziś odsłaniamy kilka jego tajemnic.
Masz ochotę na małą przerwę w pracy, ale nie wiesz, gdzie szukać gier? No i samo szukanie też zajmuje trochę czasu. Google ma rozwiązanie. Wystarczy jeśli do przeglądarki wpiszemy „atari breakout” i przejdziemy do opcji „grafika”, a automatycznie uruchomi nam się jedna z najsłynniejszych gier.
Najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie nie zawsze nazywała się Google. Początkowo jej twórcy ochrzcili ją mianem Back Rub. Niestety, nazwa nie była szczególnie chwytliwa, więc postanowili ją zmienić.
Wujek Google otrzymał swoje imię… wskutek pomyłki. Podczas wymyślania nowej nazwy dla Back Rub padła propozycja Googol, który w zapisie dziesiętnym oznacza jedynkę i sto zer. Pomysł się spodobał, ale podczas rejestracji domeny Larry Page wpisał przypadkowo Google zamiast Googol.
Choć wujek Google jest najpopularniejszą z usług oferowana przez spółkę Google, portfolio firmy jest znacznie bogatsze. Wystarczy wspomnieć o poczcie Gmail, usługach Google Maps, serwisie reklamowych AdWords czy oprogramowaniu Google Chrome. To jednak nie wszystko. Przedsiębiorstwo prowadzi też szeroko zakrojone badania nad nowoczesnymi, ułatwiającymi życie gadżetami. W 2014 roku pojawiły się informacje o soczewkach, które bez konieczności nakłuwania skóry mierzyłyby poziom cukru we krwi.
Ogrom informacji, jakie udostępnia Google nie każdemu może się podobać. W końcu im więcej wyników, tym więcej stron do przeglądania. Na całe szczęście Google wprowadziło szereg skrótów, dzięki którym w prosty sposób można sprecyzować wyszukiwanie. Jeśli przed słowem wpiszemy + Google będzie szukał słowa w dokładnie takiej formie, w jakiej je wpisaliśmy. Jeśli, wpisując zwrot, zastosujemy z kolei „-”, Google wykluczy słowo, przed którym minus został wpisany.
Jeśli szybko potrzebujemy obliczyć trudne działanie, a nie mamy pod ręką kalkulatora możemy skorzystać z wyszukiwarki. Wystarczy tylko wpisać równanie i nacisnąć ENTER.
Google pomyślał również o tych, którzy doceniają drobne, niekoniecznie praktyczne smaczki.
Jeśli do wyszukiwarki wpiszemy słowo „tilt”, wyniki wyświetlą nam się pod skosem. Wstukując słowo „binary”, wyniki wyszukiwania otrzymamy w kodzie binarnym.
Twórcy Google mają poczucie humoru i lubią płatać primaaprilisowe żarty. Przykład? Zapowiedź algorytmu PigeonRank, który do liczenia wartości stron wykorzystywałby… gołębie.
Wiekszość z nas wyniki wyszukiwania chce otrzymywać w ojczystym języku. Jeśli jednak ktoś wolałby poczytać informacje w języku klingon (posługiwano się nim w Star Treku) – dzięki Google jest to jak najbardziej możliwe.
W święta, rocznice, urodziny, specjalne dni (matki, ojca) Google wita nas zaprojektowanym specjalnie na tę okazję layoutem. Pierwsze okolicznościowe logo pojawiło się w 1998 roku. Stworzono je z okazji Burning Man Festival.
Co mówią o nas klienci