5 zasad komunikacji na Facebooku, które sprawią, że osiągniesz sukces w sieci

Zanim założysz konto na Facebooku pamiętaj, że prowadzone na tym portalu działania nie mogą być chaotyczne i przypadkowe. Poświęć czas na to, by przygotować strategię obecności w social media, która będzie spójna ze strategią komunikacji marki. Zastanów się nad stylem fanpage i zaplanuj harmonogram wpisów.

Z artykułu dowiesz się m.in.

 • Co wziąć pod uwagę tworzą strategię obecności w social media.
 • Jak stworzyć ramowy harmonogram wpisów.

1 zasada – miej plan działania

Bo strategia choć brzmi bardzo poważnie, to po prostu plan działania uwzględniający m.in. takie elementy jak:

 • Analiza marki i konkurencji – tutaj warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, jakie działania promocyjne sprawdziły się dotychczas. Następnie warto przeanalizować aktywność konkurencji – dzięki temu sprawdzisz, jakie typy treści mogą angażować tworzoną przez Ciebie społeczność.
 • Mierzalne cele – przykładowe cele np. przyrost fanów, edukacja fanów na temat produktu/usługi, zwiększenie sprzedaży produktu.
 • Grupa docelowa – ważne będą twarde dane, takie jak wiek, płeć, miejsce zamieszkania, a także określenie schematów zachowań np. czy użytkownicy korzystają z mediów społecznościowych na desktopie czy mobile etc.

2 zasada – wymyśl komunikację

I tutaj znów powtórzymy: nie może być to komunikacja chaotyczna. Przemyśl takie aspekty, jak:

 • Styl fanpage – zabawny i rozrywkowy, a może ekspercki? Wszystko zależy od tego, jakie produkty oferujesz w Twoim sklepie internetowym.
 • Nazwa fanpage – możesz użyć nazwy firmy albo stworzyć profil dla pasjonatów danej aktywności (związanej z prowadzonym biznesem) pod patronatem Twojej marki.

Przykład: Bank BGŻ, który angażuje się w sport rowerowy, zaistniał na Facebooku poprzez fanpage „Kocham rower” skupiający miłośników dwóch kółek. Dzięki temu profilowi zrealizowano realne cele m.in. w momencie gdy fanpage miał 130 000 fanów, 2000 osób przeszło do formularza zamówień karty kredytowej banku. Komunikacja na tym profilu to dobry przykład umiejętnego wkomponowania w główne treści rowerowe komunikatów reklamowych banku.

 • Wizualna strona profilu – nie ma nic gorszego niż niedbale prowadzony fanpage np. sklepu z odzieżą, w którym kwestia estetyki jest bardzo ważna. Aby komunikacja wizualna Twojego profilu przyciągała Klientów, pamiętaj o następujących elementach:
  – dobrej jakości zdjęciu profilowym (zamiast formatu .jpg zastosuj .png, by zdjęcie nie było nienaturalnie skompresowane).
  – grafikach w odpowiednich rozmiarach, które estetycznie prezentować się będą w news feedzie.
  – konsekwencji graficznej – twórz grafiki, które wykorzystywać będą font z logo lub strony internetowej, bądź wierny kolorom marki. Możesz wykorzystywać we wszystkich projektach jeden spójny element graficzny np. pasek z logo. Taki szablon można nakładać na wszystkie publikowane zdjęcia.

3 zasada – bądź kreatywny, zaskakuj użytkowników

Nie pisz tylko o swojej marce. Zaskocz użytkowników ciekawym contentem np. atrakcyjnymi zdjęciami, poradami video, interesującymi rankingami, angażującymi konkursami. Pamiętaj też o tym, by nagradzać użytkowników. Stwórz zakładkę z bonem zniżkowym do Twojego sklepu dla każdego fana – tego typu gotowe aplikacje kupisz za około 100 zł.

Inspiracje:

 • Jeśli prowadzisz sklep ze sprzętem sportowym, zachęć użytkowników, by wysyłali zdjęcia związane z ich sportową aktywnością. Następnie stwórz album sportowych przyjaciół Twojego sklepu.
 • Publikuj inspirujące cytaty, które oddają charakter Twojej marki.
 • Twórz atrakcyjne grafiki przedstawiające korzyści wynikające ze stosowania produktów z Twojego sklepu internetowego.

4 zasada – twórz harmonogramy wpisów

Stwórz ramowy harmonogram, a następnie precyzyjnie rozpisz poszczególne aktywności na każdy dzień (wpisy, grafiki, wideo). Jeśli wydarzy się coś niespodziewanego, istotnego z punktu widzenia Twojego sklepu internetowego lub społeczności, możesz to włączyć do komunikacji. Dzięki harmonogramowi z łatwością będziesz monitorować dotychczasowe działania i planować kolejne.

Przykład: Ramowy harmonogram

Poniedziałek – Grafika z promocją na dobry początek tygodnia
Wtorek – Ciekawostka dotycząca branży
Środa – Inspirujący cytat
Czwartek – Zapytaj naszego eksperta. Przez godzinę ekspert odpowiada na pytania użytkowników.
Piątek – Grafika z rabatami na weekend
Sobota – Inspiracja na weekend
Niedziela – Zdjęcie fanów

5 zasada – postaw na obsługę Klienta

Jeśli prowadzisz fanpage sklepu internetowego na Facebooku, pamiętaj, że klienci będą wysyłać zapytania w komentarzach i prywatnych wiadomościach. Zadbaj o to, by żadne z nich nie pozostawić bez odpowiedzi. To dla wielu użytkowników najprostsza droga uzyskania informacji na temat twojej oferty – pod warunkiem, że będziesz odpowiadać regularnie. To aspekt komunikacji na facebooku, często ważniejszy, z punktu widzenia użytkownika, niż atrakcyjne konkursy czy bony zniżkowe. O czym powinieneś pamiętać:

 • Nie odsyłaj użytkowników na infolinię. Jeśli nie jesteś w stanie od razu odpowiedzieć na pytanie, wyjaśnij dlaczego i poinformuj kiedy będziesz w stanie rozwiązać dany problem.
 • Odpowiadaj na pytanie jak najszybciej.
 • Zadbaj o to, by administratorzy odpowiadali na pytania nie tylko od 8.00 do 16.00. Często wiele problemów pojawia się wieczorami lub w weekendy.
O autorze
Artykuły tego autora
Podobne artykuły

Marketing

Pozostałe wpisy

Zobacz wszystkie
Jak w łatwy sposób powiększyć liczbę fanów w social mediach Jak dodać media społecznościowe do zakładek na Facebooku? Zapewne niejednokrotnie odwiedzałeś różne media społecznościowe i zastanawiałeś się, w jaki sposób zostało… Czytaj więcej
Remarketing na Facebooku Czym jest remarketing i do czego służy? Z pewnością zwróciłeś uwagę na akapity zatytułowane “Czy wiesz, że…”, które umieszczam w swoich… Czytaj więcej
Jak szybko i tanio usprawnić sklep dzięki wyciąganiu właściwych wniosków z badań UX Szybkie i skuteczne analizy UX W małym sklepie internetowym liczy się każda złotówka. Margines błędu przy inwestowaniu budżetu jest niewielki, dlatego musisz… Czytaj więcej

Notice: Uninitialized string offset: 0 in /home/users/intlestrona/public_html/intle.pl/wp-includes/class-wp-query.php on line 3323
Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM